Qs

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS University Rankings, ‘Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020’yi yayımladı. Toplam 1000 üniversitenin değerlendirildiği listede İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) ‘Gelişen Avrupa ve Orta Asya Sıralaması’nda (Emerging Europe and Central Asia – EECA) ilk 300 üniversite arasına girdi.

 “Hedefimize Ulaşıyoruz”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Biz bu yola çıkarken kendimize bir hedef belirlemiştik. Demiştik ki, ‘Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 yılında Türkiye’nin en iyi ilk 5, dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi arasında yer alacağız.’ Şükürler olsun ki bugün bu hedefe ulaşmakta olduğumuzu görüyoruz. Türkiye’nin en büyük vakıf üniversitelerinden biri olan İstanbul Aydın Üniversitesi, bilgiyi inovatif yaklaşımla ürüne dönüştürüp toplumu ve toprağıyla özümseterek ekonomiye katma değer sağlayan yaklaşımıyla daha nice uluslararası başarıya imza atmaya devam edecektir” dedi.

QS Nedir?

Quacquarelli Symonds yani QS, dünyanın en popüler üniversite sıralamaları yapan şirketlerinden biri. Her yıl şirket, milyonlarca aday öğrenciye, çalışan profesyonele ve eğitmene başarılı bir kariyer ve yaşam sunmaya yardımcı olacak, becerilerini geliştirecek ve doğru seçimler yapmalarına olanak sağlayacak listeler sunar. Lisans, yüksek lisans, doktora, MBA düzeylerinde ülkelere ve konulara göre analizler yapar.

QS sıralama sistemi EECA bölgesini kapsayan değerlendirmeleri için, bu bölgelerde İngilizce yayın yapma oranının düşük olması gerekçesiyle dünya üniversiteleri sıralamasına göre araştırma çıktılarına yönelik göstergelerin ağırlığını daha düşük tutmak ve yeni göstergeler tanımlamak suretiyle farklı bir yaklaşımı benimsiyor.

QS Sıralamaları ne işe yarar?

Küresel yükseköğretim analistleri tarafından yayımlanan sıralamalar, yurt dışı eğitim almak isteyen öğrencilere hem kılavuzluk eder hem de fikir verir. Zira listeler, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarını verirken, bir yandan da ülkelere ve eğitim almak istediğiniz konulara göre en iyi üniversiteleri sunar.