Türkiye’nin havacılık teknolojileri alanında küresel markası Hitit ile hızla büyüyen bir Yapay Zeka (AI) SaaS şirketi olan TAZI iş birliği anlaşması imzaladı. Yapılan anlaşma ile TAZI’nin makine öğrenimi modelleri Hitit’in yazılım çözümlerinde kullanılacak.

Dünyanın öncü havayolu ve seyahat BT sağlayıcısı Hitit ile makine öğrenimi çözümleri sağlayan TAZI güçlerini birleştirdi. İki şirket, havacılık teknolojilerinin yapay zeka ile daha dijital bir yapıya kavuşması amacıyla anlaşma imzaladı. Seyahat sektörünün son yıllarda özellikle pandeminin de etkisiyle karşı karşıya kaldığı belirsizliğe bir yanıt niteliği taşıyan bu iş birliği ile yapay zekanın sektörün dönüşümüne katkı sağlaması amaçlanıyor.

Hitit ve TAZI iş birliği ile Hitit’in Crane markalı yazılım çözümlerine, uyarlamalı makine öğrenmesi tabanlı yapay zeka çözümleri entegre edilecek. TAZI’nin kullanımı kolay ve hızlı aksiyon alınmasını sağlayan platformu ile teknolojik kapasitesi artacak olan Crane çözümleri sayesinde Hitit’in partner havayollarının operasyonel maliyetleri azalırken, gelirleri de artacak.

Hitit Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Nur Gökman, TAZI anlaşması için şunları söyledi: “Hitit geçtiğimiz yıllarda yapay zekayı yazılım çözümlerine entegre etmeye başlamıştı. Ekip atama ve tarife planlama gibi havayollarının operasyonel işleyişinde kullanmaya başladığımız yapay zeka tabanlı uygulamaları, TAZI iş birliği ile çeşitlendiriyoruz. Ücretlendirme ve ek hizmetlerin dinamik fiyatlandırılması alanlarında da yapay zekayı kullanacağız. Önümüzdeki dönemde bu alandaki yatırımlarımızı daha da arttırarak, hem yazılım çözümlerimizin teknolojik kapasitesini güçlendirmeyi hem de sektörün ve havayolu partnerlerimizin gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”