Kapadokya Üniversitesi yeni yayın serisi “Havacılık Sohbetleri”nin ilk yayını, TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Anonim Şirketi)’ın önde gelen isimleriyle yapıldı.

Kapadokya Üniversitesi tarafından yayımlanan “Havacılık Sohbetleri” Youtube canlı yayınına TUSAŞ İHA Sistemleri Gn. Md. Yrd. Ömer Yıldız ve TUSAŞ İHA Sistemleri Technical Fellow Erhan Solakoğlu katıldı. Programın moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Rıfat Benveniste yaptı.

Yayında, TUSAŞ’ın üretmekte olduğu ve gelecek için tasarlanan projeleri anlatıldı. Havacılık alanında günümüz gelişmelerinin, yerli üretimin ve teknolojilerinin yanı sıra, iş kollarının dağılımı ve havacılıkta personel gereksinimlerinde aranan şartlar, yayının öne çıkan başlıkları oldu.

Çift motorlu Aksungur göklerde

TUSAŞ’ın gerçekleştirdiği Anka projesinin devamı olarak, tek motordan çift motora geçilen Aksungur projesini izleyicilere aktaran TUSAŞ İHA Sistemleri Gn. Md. Yrd. Ömer Yıldız, yeni bir projeye başlarken hali hazırda var olan bilgi ve birikimin üzerine inşa yapılmasının belgeleme ve kayda dayanan ilerleme metodunu kullanan havacılık sanayinde önemli bir rol oynadığını belirtti. Yıldız, “Aksungur uçağı Anka uçağının devamı olarak inşa edildi. Biriktirilen bilgi ve tecrübeyle 17 ay gibi kısa bir süre içerisinde Aksungur’u fikirden gerçeğe dönüştürdük” dedi. Aksungur’un prototiplerinin bittiğini, uçuş testlerinin tamamlandığını, silah ve sistem entegrasyonları yapıldığını söyleyen Yıldız, “Aksungur dayanıklılık uçuşunda 50 saat havada kaldı lakin biz bunu geliştirerek 60 saat ve üzeri havada kalmayı planlamaktayız. Bunun için de Aksungur’u 200-300 kg daha hafifletmeye çalışıyoruz” diye ekledi.

TUSAŞ’ın hedef projesi olan Şimşek’i de süpersonik hızda üretmek için çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Yıldız, “TUSAŞ’ın en hızlı uçağı Şimşek. 450 knot uçacak olan versiyonunu geliştiriyoruz ve aynı zamanda süpersonik uçacak bir versiyonu yolda. İlk uçuşlarını hava durumundan dolayı bir gecikme olmazsa mart ayı gibi yapacağız.” dedi.

Takım çalışmasına yatkınlık ve heyecanın yanı sıra üst seviye bir eğitim istiyoruz

Havacılık sektörünün birden fazla disiplini bir arada bulundurduğunu ifade eden TUSAŞ İHA Sistemleri Technical Fellow Erhan Solakoğlu, personel seçiminde aranan kriterlerden bahsetti. Havacılıkta heyecan ve merakın üst seviye olması gerektiğini söyleyen Solakoğlu, “Öncelikle, 4 üzerinden 3.55 not ortalaması talep ediyoruz. Not ortalamasını aşağı çektiğimiz durumlardaysa, sanayi sektöründe 5 yıllık tecrübesi ve birikimi olmasını bekliyoruz, iş tanımına uyan bir kişi varsa kabul ediyoruz.” diye ekledi. TUSAŞ bünyesinde istihdam edilen personellerin yurt dışı ile görüşmelerde bulunması gerektiğini, İngilizcenin iyi derecede bilinmesi şartını aradıklarını ifade eden Solakoğlu, “TOEFL notu 84 ve üzeri uluslararası alanda geçerli bir ispat istiyoruz ve tabii ki bu iş için çok hevesli olmak gerekiyor.” dedi. Teknofest Yarışması birincisi kişiye ya da ekibe 2 aylık bir staj imkânı sunduklarını, TUSAŞ’ın Türk Havacılığına ve bu alana gönül vermiş her bireye her türlü destek vermeye devam edeceklerini söyledi.