Türkiye’nin en köklü ve en eski üniversitelerinden biri olan Haliç Üniversitesi yeni bir mütevveli heyeti ve yeni bir yönetimle vites büyüttü. Türkiye’nin müzik merkezi olmaya aday bir konservatuvara sahip olan Haliç, Tıptan Beden Eğitimi ve Spor eğitimine kadar pek çok iddialı alanda eğitim verirken Pandemi döneminde de Haliç X ile uzaktan eğitimde yüksek eğitimin parlayan yıldızı oldu. Üniversitenin rektörü Prof.Dr. Melih Bulu, Haliç’in yeni vizyonunu konuştuk.

Beklenen Dönüşüm Başladı

Haliç Üniversitesi ülkemizin en eski vakıf üniversitelerinden birisi. Zaman içerisinde yönetimdeki boşluklar sebebi ile zor zamanlar geçirmiş. Yaklaşık bir yıl önce Vakfı ve dolayısıyla Üniversite Yönetimini devralan yeni Mütevelli ile ciddi bir dönüşüm ve gelişim kararı alınmış. Ben de yaklaşık beş ay önce bu vizyonu desteklemek ve akademik alanda liderliğini yürütmek üzere ekibe dahil oldum. O günden beri de ciddi yol aldık. Bunu yaparken zaten Haliç Üniversitesi’nin yıllardır özveri ile çalışan idari ve akademik kadrosunun yeni vizyona inararak desteklemesi en büyük avanjamız oldu. Gördük ki zaten herkes bu dönüşümü bekliyormuş.

Yeni Yön: Girişimci Araştırma Üniversitesi

Aslında çok büyük kadro değişiklikleri olmadı. Haliç Üniversitesi zaten hem idari hem de akademik olarak iyi kadrolara sahip. Benim yaptığım sadece bu kadroların önünü açmak, onlara yetki vermek oldu. Tabii bunu yaparken Mütevelli Heyetimiz ile koordineli olarak Haliç Üniversitesini standart bir “eğitim” üniversitesi olmaktan “girişimci araştırma” üniversitesi olmaya doğru yönünü çevirdik. Bu kapsamda Üniversitemizde araştırmaların yapılmasını yeni odak haline getirdi. Bu kapsamda bir çok teşviği devreye soktuk. Örneğin Yayın teşvikleri, Proje teşvikleri, Konferans katılım teşvikleri Hocalarımıza somut maddi katkılar sunduğu için çok ilgi gördü diye düşünüyorum.

 

Uzaktan Eğitime Yeni Vizyon: Haliç X

Haliç Üniversitesi’nin Panemi öncesinde gayet iyi çalışan bir uzaktan eğitim sistemi vardı. Pandeminin riski belirdiği daha Şubat ayında Haliç-X isimli yeni bir çalışma grubu kurup bütün sistemi uzaktan eğitime geçirmekle ilgili vizyonu ve altyapıyı oluşturmuştuk. YÖK üniversitelerin uzaktan eğitime geçmelerine izin verdiği gün de Bahar döneminde vermekte olduğumuz 1400 dersi uzaktan formatına geçirdik. Bunda da oldukça başarılı olduk diye düşünüyorum. İlgilenenler bizim Haliç-X sayfasına girip incelerlerse ne söylediğimi anlayacaklardır.

Bahar döneminde öğrendiklerimizle Yaz Okulu’nu da uzaktan eğitim formatında sadece Üniversitemizin değil tüm Türkiye’nin katılmına açtık. Ve bugün itibarı ile Yaz Okulumuza kayıt yaptıran öğrencilerin %80’sinin başka üniversite öğrencileri olduğunu görmek bizim için hem şaşrıtıcı oldu hem de bu işi ne kadar iyi yaptığımızı bize gösterdi.

Uluslararası Bir Üniversite

Haliç Üniversitesi şimdiye kadar iyi bir eğitim ve öğretim üniversitesi olarak işlevini sürdürüyordu. Mütevelli Heyet ile birlikte çağın gerekleri, rekabetçi ortam ve yeni vizyonumuz ile artık Haliç “Girişimci bir Araştırma Üniversitesi”ne dönüşüyor. Bununla paralel olarak uluslararasılaşmayı da yeni vizyonumuzun merkezine koyduk. Bütün öğrencilerimizin %30’unun yabancı öğrencilerden oluşmasını istiyoruz.

Türkiye’nin En Köklü Konservatuvarı Haliç’te

Ülkemizin en köklü Konservatuvarlarından birine sahip olmak bize gurur veriyor. Bir çok önemli sanat insanının Haliç Üniversitesi Konservatuarında ders vermesi yada mezunumuz olması yaptığımız işin topluma hizmet boyutunda ne kadar başarılı olduğumuzu da bize hatırlatıyor. Bundan sonra Konservatuvarımızı Ülkemizin sanat ve kültür ekosistemine artan bir şekilde katkı yapması bize mutluluk verecektir.

 

 

Tıp Öğrencisi Piyano Eğitimi Alabilecek

Haliç Üniversitesi’nin yeni yönetimi ile birlikte üniversitemizi gerçek anlamda bir seviyede disiplinlerarası eğitim almayı mümkün hale getirdik. Spor Yöneticiliği okuyan bir öğrencinin bilgisayar programlama yada tıp okuyan bir öğrencinin piyano dersi alabileceği seviyede bir esneklik tasarladık. Buna ek olarak uluslararasılaşmayı Üniversitemizin merkezine oturttuk. Bölümlerimizin büyük kısmını İngilizce eğitime dönüştürdük. Bu sayede çok daha fazla sayıda uluslararası öğrencimiz ve hocamızın olmasını hedefliyoruz. Haliç-X’i her geçen gün biraz daha geliştiriyor ve mükemmel hale getiriyoruz. Bu sayede artık hibrit bir eğitim modeline geçeceğiz. Böylece gerekmediği durumlarda mekandan bağımsız eğitim ile verimliliği ve etkinliğimizi çok daha fazla artıracağız.

Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Türkiye’nin Merkezi Oluyoruz

Bu yıl kampüs ziyaretlerimizin Pandemi sebebi ile daha az olacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla çağrı merkezimizi hem sesli hem de mesajlı cevap verebilecek bir şekilde yapılandırdık. Ayrıca aday sayfamızda öğrencilerimize hızlı bir şekilde ulaşmak istedikleri acil bilgileri verirken Üniversitemizin ilgili bölüm sayfalarını da aday öğrencilerimizin sorabilecekleri detaylı bilgilerin yer alacağı şekilde geliştirdik.

Bu sene bizi en iyi ifade edecek bir ana tema üzerinde de karar verdik ilgili Dekan ve Müdürlerimizin katılımı ile. Bilimsel çalışmaların güncelini ve Üniversitemizin alt yapısının özelliklerini dikkate alarak sanal ve artırılmış gerçeklik konularında Haliç Üniversitesini Türkiye’de bu konuların merkezi yapma kararı aldık. Bu sebeple sloganımızı da “Sanal gerçeklikte yerini al, hayalini gerçeğe dönüştür” olarak belirledik ve iletişimini başlattık.

İngilizce Eğitime Özel Önem

Bu sene lisans seviyesinde İngilizce Yazılım Mühendisliği, Psikoloji, Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, Fizyoterapi, Türkçe Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Çizgi Film ve Animasyon bölümlerimizi açtık. Ayrıca MYO’da beş yeni programımızda daha öğrenci alacağız. Bunlara ek olarak Moleküler Biyoloji ve Genetik, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Yönetim Bilimşim Sistemleri, Mühendislik Fakültesindeki bütün bölümleri İngilizceye dönüştürdük.

Bu büyük dönüşümden de göreceğiniz üzere Haliç Üniversitesi artık İngilizce eğitimi merkezine oturtmuş bir Üniversite haline dönüştü. Bu sayede hedeflediğimiz %30 oranındaki öğrencilerimizin uluslararası olması hedefine bir adım daha yaklaştığımızı düşünüyorum.