Dünyanın en büyük gençlik ve çocuk organizasyonlarından olan ve Türkiye’de “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adıyla gerçekleştirilen ‘FIRST LEGO League Turnuvası’nın Ankara etabı, Çankaya Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlendi. Bilim Kahramanları Derneğinin Çankaya Üniversitesi ve Arı Okulları yerleşkesi olan Balgat Kampüs’te 08-09 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleştirdiği turnuvaya,46 takım, 590 öğrenci ve 171 takım koçu katılım gösterdi. Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Müfit Gülgeç ile Arı Okulları Genel Müdür Yardımcısı Seda Tarman, öğrencilerin stantlarını gezerek projeleri hakkında bilgi aldı.

YENİLİKÇİ FİKİRLER ÜRETTİLER

Bu yıl 16’ncısı düzenlenen yarışmada turnuvaya katılan genç mucitler, gün boyu, CITY SHAPER: Şehri Şekillendir” temasıyla yenilikçi ve etkili çözümler üretmeye çalıştı. Takım halinde yarışan öğrenciler, robot tasarım, yenilikçi proje ve öz değerler kategorilerinde çalışmalarını sergiledi. Her kategoride jüri oturumlarına katılan takımlar, robot oyun maçlarında 2.5 dakikalık robot performanslarını sergilediler. Her turnuva sonunda tüm takımlara madalya verildi.

PROGRAMLAMA ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ ARI OKULLARI

Yaklaşık 100 Bilim Kahramanları Derneği gönüllü ekibinin büyük özveriyle emek verdiği turnuvalara katılım sağlayan toplam 22 takım ödül alırken toplamda 8 takım 14-15 Mart 2020 tarihinde İzmir’de düzenlenecek Ulusal Turnuva’ya katılmaya hak kazandı. Tüm alanlarda sergiledikleri başarı ile Ankara’dan 21. Yüzyıl Becerileri Eğitim Kurumu Constellation takımı Ankara Ortaokul Turnuvası’nın şampiyonu olurken, Samsun’dan Özel Çizgi Üstü Fen Bilimleri Okulu Spectrum takımı Ankara Lise Turnuvası’nın şampiyonu oldu. Arı Okulları da turnuvanın ikinci günü “Programlama Ödülünü” kazandı.

 

TURNUVA DESTEKÇİLERİNE TEŞEKKÜR PLAKETLERİ SUNULDU

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun, Bilim Kahramanları Derneği gönüllülerini, velileri, öğretmenleri, öğrencileri böyle anlamlı bir projede yer aldıkları için kutladı. Çoğun, “En hakiki mürşit ilimdir, bilimdir. Sizin gibi çalışkan, bilimle yoğrulmuş gençler olduğu sürece bu ülke yıkılmaz” dedi. Arı Okulları Genel Müdür Yardımcısı Seda Tarman da “Sıtkı Alp Eğitim Vakfı çatısı altındasınız. Gelecek yıl da burada tekrar görüşmek dileğiyle” dedi.

Bilim Kahramanları Derneği’nden Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Tayanç ve Kurucu Başkan Hakan Habip Çankaya Üniversitesi’ne ve Arı Okullarına teşekkür plaketi takdim etti.

“Ülkemiz sizin sayenizde iyi yerlere gelecek”

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Tayanç, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun, Arı Okulları Genel Müdür Yardımcısı Seda Tarman, takımların çalışmalarını inceleyerek bilgi aldılar. Rektör Prof. Dr. Can Çoğun, gençlere, “İki gün süren bu önemli etkinlikte çok büyük, samimi gayret gösterdiğinizi gördük. Aynı zamanda birbirinizle kardeşçe çalıştığınıza şahit olduk. Ülkemizin çalışkan, azimli, samimi insanlara ihtiyacı var. Sizlerin sayesinde ülkemiz daha iyi yerlere gelecek” diye seslendi.

Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen ve bu güne kadar 76 farklı ilden çocuğun ve gencin katıldığı programda, çocuk ve gençler bu senenin teması “CITY SHAPER: Şehri Şekillendir” ile ilgili yenilikçi ve etkili çözümler üretecek.

Yerel turnuvaların ardından İzmir’de düzenlenecek Ulusal Turnuva’da seçilecek 10 takım, uluslararası turnuvalarda Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanacak.