Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Yerel Yönetimler ve Kadın Liderler Buluşması programında Türkiye çapında Rektörlük ve Rektör Yardımcılığı yapan kadın liderlerle Gaziantep’te 14-16 Ekim’de bir araya geldi. Alanya HEP Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Gülbuğ Erol’da katıldığı etkinlikte “iklim” , “bilim”  ve “kadın” sloganıyla yeni iş birlikleri için bir araya gelinerek yeni projelerin üretilmesi de konuşuldu.

Birçok üniversitenin kadın rektörünün katılımıyla gerçekleşen “Yerel Yönetimler ve Kadın Liderler Buluşması”, Zeugma ve Panorama Müzeleri kültür turu ile başladı; Başkan Fatma Şahin’in “Dünya Nereye Gidiyor” sunumuyla devam etti.

Katılımcıların kendilerini tanıtmalarının ardından iklim, bilim konularında kadın akademi buluşmalarıyla ilgili fikir paylaşımı yapıldı. Sürdürülebilirlik ve İklim değişikliği, Yeşile dönüş konularında farkındalığın arttırılması ile ilgili görüş alışverişi yapıldı.

16 Ekim Pazar günü ise Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun yüz birinci yılı dolayısıyla bu yıl dördüncü kez Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Gaziantep Valiliği iş birliğinde düzenlenen Gazi Yarı Maratonu ve Halk Yürüyüşüne Fatma Şahin ile kadın rektörler de katıldı.