İstanbul Galata Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Özgür Çengel Akademik Bakış #tercih2023’te Prof. Dr. Michael Kuyucu’nun konuğu oldu. Özgür Çengel programda Galata Üniversitesinin kuruluş misyonunu anlatırken öğrencilere sadece diploma değil aynı zamanda meslek kazandırdıklarına vurgu yaptı. Prof. Dr. Özgür Çengel’in Akademik Bakış’ta yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

Bu yıl Fakültelerimiz İlk Mezunlarını Verecek

Biz Galata Üniversitesi olarak 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında başladık akademik faaliyetlerimize. İki tane de mezuniyet yaptık geçen sene ve bu sene. Meslek yüksekokulumuzdan geçen sene 200’e yakın bu sene de 300’e yakın gencimizi hayata teslim ettik ve sektöre kazandırdık. Bu yıl dördüncü senemiz önümüzdeki sene de fakültelerden mezunlarımızı vereceğiz.

Bir Şehir Üniversitesi Olmak İstiyoruz

Sanat sağlık spor ve sosyal olmak üzere toplam dört  tane alanda uygulamalı eğitimler yapmaya çalışıyoruz ve bir şehir üniversitesi olmak istiyoruz o misyonla başladık ve o misyonla da devam ediyoruz. Şehir üniversitesi demek şehrin kültürel sosyal ekonomik tüm dokusunu öğrencilerimize aksettirmek ve bir başka ifadeyle biz Galata’nın bütün tarihi sosyal ekonomik kültürel ve Galata bölgesine özgü programları da hayata geçirdik. Dolayısıyla bir vizyon dünya vatandaşı kazandırmak istiyoruz. Bu ilkeler çok önemli bizler için. Çünkü Galata çok eskilerden ticaretin ekonominin bütün sosyal hayatın yeşerdiği bir bölgeydi. Dolayısıyla biz öğrencilerimize akademik bir eğitimin yanında güzel bir kültürel vizyon katmaya çalışıyoruz.

Biraz önce ifade ettiğim gibi dünya vatandaşı olmaları, farklı kültürleri tanımaları, hoşgörü kültürü kazanmaları ve çok kültürlü olma temamızda bir yola çıkmış bulunmaktayız.

Özel Sektör Tecrübesi Olan Hocalarımız Çoğunlukta

Üç bine yakın öğrenciyle şehir üniversitesi olma iddiamızın yanında öğrencilerimizi diploma yanında yetkinlik kazandırmak istiyoruz. Dolayısıyla dört fakültemiz ve bir meslek yüksekokulumuzdaki bütün bölümler uygulama ağırlıklı bölümlerdir. Hastanelere stajlara gönderiyoruz iş yeri eğitimi yaptırıyoruz. Üniversiteye gelen neredeyse tüm hocalarımız özel sektör tecrübesi olan belirli bir dönem özel sektörde çalışmış kişiler. Dolayısıyla hem akademik formasyonlu aynı zamanda da özel sektör tecrübesi olan değerli hocalarımız var. Tabii akademik kadromuzun da niteliğinden saygınlığından özenle bahsetmek istiyorum.

Galata Üniversitesi Ara Eleman İhtiyacına da Cevap Veriyor

Geçen sene ve bu sene meslek okulundan verdiğimiz mezunlarla görüştüğümde şunu görüyorum, neredeyse hepsi iş bulmuşlar, güzel işlerde çalışıyorlar. Şunu da özellikle vurgulamak istiyorum Türkiye’de hep konuştuğumuz bir konudur bu; Ara eleman ihtiyacı deriz özellikle dört yıllık üniversiteler çok değerli tabii bunu söylemeye bile gerek yok ama ara eleman ihtiyacı ülkemizde çok fazla var.

 Hastanelerde sağlık kurumlarında diğer kurumlarda diş hekimliği fakültemizde ara eleman ihtiyacını gidermeye yönelik meslek yüksekokulumuzda da 6 tane sağlık 1 tane de aşçılık programı olduğu için bu yönde de başarılı olduğumuzu düşünüyorum açıkçası ara eleman ihtiyacını gidermek için herkesi  ülkemize hizmet etmeye çalışıyoruz

Türkiye’nin İhtiyaç Duyduğu Bölümleri Açmaya Çalıştık

Galata Üniversitesi olarak ülkemizin ihtiyaç duyduğu bölümleri açmaya çalıştık.  Üniversite kuruluşunda Etraflıca oturup ülkemizin hangi yönlerde gelişimine katkı sunabiliriz hangi sektörler gelişiyor, hangi sektörlerde istihdam olanakları ve ihtiyaçları var gibi konuları analiz ettik. Sağlık, sanat, spor ve sosyal bilimler ülkemizde hem sosyokültürel gelişim açısından hem tanıtım açısından hem ekonomik gelişim açısından önemli alanlar.

Galata’dan Mezun Olanların Hem Diploması Hem de  Meslekleri  Olacak

Bu alanlarda da biz sadece müfredatlarda teorik değil uzmanlaşma gerektiren konulara da değiniyoruz. Yani bizim bölümlerimizde örnek vermek istiyorum fizyoterapi, anestezi, diş hekimliği bölümlerimizde buradan mezun olan arkadaşlar genel bir diploma almaktan öteye bir uzmanlık yani bir meslek edinmiş oluyorlar. Dolayısıyla bunun önemli olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum. Bütün bölümlerimiz meslek edindirmeye yönelik ve bu arkadaşlar mezun olduklarında ellerinde bir mesleği olacak tabii ki diplomaları da olacak ama meslekleri de olduğu için biz bunu önemli buluyoruz. Zaten kuruluş misyonumuzda da bu açık ve net olarak yazıyor.

Program Podcast Kaydı: