Eğitim öğretim yılının sona ermesinin ardından yaz okulu programları ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile başladı. TRT-EBA TV’nin üç kanalından öğrencilere seslenen Bakan Selçuk, “Eğitimin ve öğrenmenin tatili olmaz biliyorsunuz. İnsan her an, her saniye öğrenmeye açık olmalı. Okul sıralarında olmasa da izlediklerinizle, okuduklarınızla her gün yeni şeyler öğrenmeyi lütfen unutmayın. Derslerimiz devam ediyor. Sizler öğrenmeye devam edin diye, varsa eksikleriniz tamamlayın diye, yazın da derslerimiz yayında olacak. Ama bu dersler, yaz tadında çok farklı ve eğlenceli içeriklerle hazırlandı” dedi.

Yaz okulu programı, bugünden itibaren 28 Ağustos’a kadar ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV üzerinden yayınlanacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk programın başlaması dolayısıyla, TRT-EBA TV İlkokul ve TRT-EBA TV Ortaokul üzerinden ilköğretim öğrencileri ve TRT-EBA TV üzerinden lise öğrencilerine seslendi. Selçuk, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine hitabında, öğrencilerin, okullarından, arkadaşlarından, öğretmenlerinden uzun süredir ayrı olduğunu belirterek, başta, okulların kapanması ‘kar tatili sevinci’ verse de sürecin uzamasıyla herkesin okullara hasret kaldığını söyledi. Herkes için bu dönemin, çok uzun bir teneffüs olduğuna anlatan Selçuk, bu dönemde ne bakanlığın ne de öğrencilerin boş durduğunu belirtti. Bakanlığın üç televizyon kanalı kurduğunu, öğrencilerin de dersleri  TRT EBA TV kanalından takip ettiğini anlatan Selçuk, öğrencilerin canlı ders uygulamasıyla öğretmenleriyle bilgisayar ve telefon üzerinden iletişim kurduğunu ve derslerine devam ettiğini söyledi.

‘EBA TV KANALLARINDA YAZIN DA SİZLERLEYİZ’
Öğrencilerin hikayeler yazdığını aktaran Selçuk, yayında ‘Çocuklardan Ev Yapımı Öyküler’ kitabını gösterdi. “Sizlerle birlikte kitabımız oldu” diyen Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti:
“Hem de sokağa çıkma kısıtlamalarında, evde sıkıntıdan patlarken başardınız bunu. Böyle zorlu bir dönemde, verdiğimiz mücadelede bizlere destek olduğunuz için ben ve ekibim adına sizlere çok teşekkür ederim. Şimdi yaz tatili zamanı. Yazın da pek çoğunuzun televizyon izlediğini biliyorum. EBA TV kanallarının devam etmesi için sizlerden bana binlerce talep geldi. Mektuplarınızı, mesajlarınızı okudum. Biz de ekibimizle, ‘çocuklarımız için daha güzel neler yapabiliriz’ diye düşündük, taşındık. Hazırlandık, araştırdık, planladık ve sizler için güzel bir yaz okulu programı yaptık. Eğitimin ve öğrenmenin tatili olmaz biliyorsunuz. İnsan her an, her saniye öğrenmeye açık olmalı. Okul sıralarında olmasa da izlediklerinizle, okuduklarınızla her gün yeni şeyler öğrenmeyi lütfen unutmayın. Biz size destek olmak ve fikir vermek için EBA TV kanallarında yazın da sizlerleyiz. Neler mi var yaz programımızda? Derslerimiz devam ediyor, sizler öğrenmeye devam edin diye, varsa eksikleriniz tamamlayın diye, yazın da dersler yayında olacak. Bu dersler, yaz tadında çok farklı ve eğlenceli içeriklerle, oyunlarla sizlerle olacak.

Yaz okulu programının en keyifli bölümlerinden biri Tasarım Beceri Atölyeleri (TBA). Bilim, teknoloji, kültür, sanat, spor ve yaşam becerileri alanında farklı birçok etkinlik ve deney yapılacak. Bu programları takip etmenizi istiyorum. Sizlerin çok yönlü ve öğrenmeye açık insanlar olarak yetişmesi için bu alanlarda bilgi ve becerilerinizi arttırmanız önemli. Bilim ve teknoloji alanlarında deneyler yapılacak, kodlama öğrenilecek, basit makinelerin ve robotların programlamalarının nasıl yapıldığı görülecek. Bu kuşak beni çok heyecanlandırıyor. Kültür ve sanat kuşaklarımızda hem ülkemizin hem de dünyanın kültür varlıkları ve sanat eserleri hakkında dolu dolu içeriklerimiz var. ‘Bir sanat eseri nasıl yorumlanır, nasıl eleştirilir’ birlikte öğreneceğiz. Bu arada ben karikatür atölyesini özellikle takip etmeyi düşünüyorum. Siz de sakın kaçırmayın. Spor kuşağında ise, geleneksel ve çağdaş spor dallarına ve bu spor dallarının kurallarına yer verildi. Spora ilgi duyan herkesin bu kuşağı izlemesini öneriyorum.

KİTAP OKUMAYI LÜTFEN UNUTMAYIN
Yaşam becerileri kuşağı, çok keyif aldığım kuşaklardan biri. Çünkü içerisinde mutfak atölyesi, işaret dili atölyesi gibi yaşamınızda size yardımcı olabilecek süper atölyeler var. Yaz okulunda başka neler var biliyor musunuz? Sizlerle A1 ve A2 düzeylerinde İngilizce dersleri yapacağız. A1 ve A2 ne demek? Bunlar bir dili öğrenmek için uluslararası belirlenmiş dil düzeyleri ve standartlarıdır. Sizlerin dünyayı daha iyi okuyabilmeniz için İngilizce becerilerinizi geliştirmeniz çok önemli. İngilizce derslerimizde sizlerle bol bol kitap okuyacağız, hikayeler anlatacağız ve etkinlikler yapacağız. Programı yakından takip edin. Bütün yaz okulu içeriklerimizi burada anlatmam zor tabii. Yazınızı dolu dolu geçirin. TRT EBA TV yaz okulunu sıkı takip edin ama geri kalan vaktinizde, kitap okumayı lütfen unutmayın.”

Yayında bakanlığın hazırladığı ‘Arkadaş’ kitabını gösteren Selçuk, öğrencilerden, ailelerine evde yardım etmeyi, mesafe kurallarına uyarak arkadaşlarıyla oyun oynamayı, sokağa çıkarken maske takmayı, ellerini yıkarken 20 saniye kuralını uymayı unutmamalarını istedi.

‘YAZ DÖNEMİNE GİRİLMESİNDEN DOLAYI REHAVETE KAPILMAYALIM’
TRT EBA TV Lise üzerinden, lise öğrencilerine ‘Gençler selam’ diye seslenen Selçuk, zorlu bir salgın dönemi tecrübe edildiğini söyledi. En riskli dönem geride kalsa da virüsün halen yayılmaya devam ettiğinin akıllardan çıkarılmaması gerektiğini belirten Bakan Selçuk, şunları söyledi:
“Siz gençlerin bu konudaki hassasiyeti, kendi sağlığınız kadar hem sizden küçüklerin hem de büyüklerin sağlığı için de çok önemli. Bu zamana kadar bilinçli davrandığınız için çok teşekkür ediyorum sizlere. Yaz dönemine girilmesinden ve sokağa çıkma sınırlamasının kaldırılmış olmasından dolayı lütfen rehavete kapılmayalım. Genç arkadaşlarım, 16 Mart’tan beri okullarınızdan uzakta kaldınız. Dile kolay üç ay kapalı kaldınız evlerinizde. En yakın arkadaşına, en sevdiği öğretmenine, okulun kantinindeki tosta bile özlem duyanların olduğunu biliyorum. Zor da olsa sizlerle birlikte bu süreçte güzel bir sınav verdiğimizi düşünüyoruz. Sizler TRT EBA TV lise kanalı ve EBA canlı dersler aracılığıyla eğitimlerinizi kesinti olmadan sürdürdünüz. Binlerce ders çekimi sizler için yapıldı. Yaşınızın ve enerjinizin getirdiği hareketliliğiniz, sokağa çıkma sınırlamalarıyla biraz engellenmiş olsa da evde kalma döneminde gençlerimizin öz yönetim ve bireysel öğrenme becerilerini geliştirdiğini gözlemledik. Bu dönem gençlerimizin yaşam becerilerini güçlendirmesi açısından büyük bir öneme sahipti. Bu nedenle zorlu olsa da hem sizler hem de bizler için son derece öğretici bir dönem olduğunu düşünüyorum. Yaz tatiline girildi. Pek çok genç yaz için program yapmaya çalışıyor. Vaktini hem keyifli hem de nitelikli geçirebilecek yaz etkinlikleri arayışındalar.

BU DERSLER YAZ TADINDA…
Sizin bu arayışınıza katkı sunmak ve sizden gelen ‘TRT EBA TV yayınlarının devam etmesi’ taleplerine de cevap verebilmek için TRT EBA TV Lise kanalında sizin ilgi ve yetenekleriniz dikkate alınarak bir yaz okulu programı tasarladık. Neler mi var yaz programımızda? Derslerimiz devam ediyor. Sizler öğrenmeye devam edin diye, varsa eksikleriniz tamamlayın diye, yazın da derslerimiz yayında olacak. Ama bu dersler, yaz tadında çok farklı ve eğlenceli içeriklerle hazırlandı. Eksiklerinizi tamamlamak ve yeni sınıfınıza hazırlanmak için derslerinizi yakından takip etmeniz çok önemli. Elbette yaz tatili sadece derslerle geçmez. TBA kuşaklarını özellikle takip etmenizi istiyorum. Üniversite arifesindeki sizlerin, bilhassa bu yayınları takip etmesini öneriyorum. Bilim ve teknoloji alanlarında deneyler, kodlama gibi eğitimlerin yanı sıra yapay zekaya ve makine öğrenmesine ilişkin özel yayınlar olacak. Bilime ve teknolojiye ilgi duyan gençlere bu kuşakları sıkı takip etmeli. Lise öğrencilerine, B1 ve B2 düzeylerinde İngilizce dersleri verilecek. Sizlerin dünyayı daha iyi okuyabilmeniz için İngilizce becerilerinizi geliştirmeniz çok önemli. İngilizce derslerimizde sizlerle bol bol kitap ve hikaye de okuyacağız ve etkinlikler yapacağız. Programı yakından takip edin. Yaz tatilini dolu dolu geçirmeniz için TRT EBA TV’de yeni içerikler sunulmaya devam edilecek. Sizler yaz okulu yayınlarını takip ederken, kitap okumayı, doğa yürüyüşü yapmayı, evde ailelerinize yardım etmeyi unutmayın. Verimli ve eğlenceli bir yaz tatili geçirmeniz temennisiyle.”