İTÜ’lü öğrencilerin tasarladığı gezegen keşif aracı, NASA’nın yarışmasında 93 takım arasından dünya üçüncüsü oldu. İTÜ’lüler neredeyse bir yıl boyunca tasarladıkları araca odaklandı, derslerinden geri kalmamak için de uykudan fedakarlık etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin tasarladığı gezegen keşif robotu, NASA’nın yarışmasında 90 takımı geride bırakarak dünya üçüncüsü oldu. İTÜ’lüler, fedakarlıkla gelen başarının öyküsünü anlattı.

Yunus Emre Küçük, Burak Aydın, Dilara Özkan, Hilal Çekirgeci, Yaren Bumin… Geleceğin mühendisleri… Kontrol ve otomasyon, fizik, makine, endüstri, kimya okuyorlar… İTÜ’lüler NASA’nın üniversiteler arasında düzenlediği bu yarışmaya ilk kez 2017 yılında katıldı. 2018 yılında bilim kategorisinde jüri özel ödülü 2019’da ise yine bilim alanında dünya beşincisi olan İTÜ Rover Takımı, ilk kez bu yıl toplam puanda dereceye girmeyi başardılar. Bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle yarışmanın ABD’de yapılan ikinci aşaması gerçekleşemedi. Yarışmacılar, verilen görevleri robotları aracılığıyla tamamlamaya çalıştılar. Çektikleri videoları jüriye yolladılar. İTÜ, 92,78 puanla Cornell, Oregon State gibi dünya çapında önde gelen üniversiteleri geride bıraktı.

İTÜ takımı yıldan yıla artan başarısını deneyim paylaşımına ve fedakarlığa borçlu. Takıma katılanların en az iki yıl takıma devam etmesi bekleniyor. İki yıl boyunca tecrübe kazanan takım üyeleri yeni gelenlere deneyimlerini aktarıyor. Takımın mekanik ekip lideri Burak Aydın, “Her sene keşif aracının yapması gereken görevler değişiyor. Her yılın başında bu isteklere göre aracı değiştirip değiştirmeyeceğimize karar veriyoruz. Genellikle daha iyi çalışan bir tasarıma dönüştürüyoruz. Böylece hem kendimizi geliştiriyor hem de yarışmanın isteklerini karşılıyoruz” dedi.

‘TATİL YAPMIYORUZ’

Yarışmaya hazırlanmak bütün bir yılı alıyor. Takım eylül ayında da Avrupa Uzay Ajansı’nın benzer yarışmasına katılıyor. Takımın bilim ekibi lideri Yaren Bumin dersler arasında yarışmalara hazırlanmaya nasıl yetiştiklerini anlattı. “Tatil yapmıyoruz denebilir. Video gönderim süreci ya da yarışmanın yaklaştığı dönemlerde derslere vakit ayırmamız zorlaşabiliyor. Sosyal hayattan ya da uykumuzdan feda ederek denge kurmaya çalışıyoruz.”

Yalnızca tasarımla iş bitmiyor. Sponsorluk tanıtım gibi faaliyetlere de ihtiyaç var. Tanıtım, tasarım ve sponsorluk ekibinin lideri Dilara Özkan, “Yazdan itibaren araştırmalarımızı yapıyoruz. Neyi geliştirebiliriz sorularına cevap bulup aynı zamanda tanıtım sponsorluk gibi kalemlerin de gelişmesi için yaz aylarını kapsayan tam bir sene çalışıyoruz” dedi.

‘GENÇ YETENEKLER UZAYA HEVESLENSİN’

Takımın Kaptanı Yunus Emre Küçük, yaptıklarını bir çeşit şirket disiplini ile çalışma diye yorumluyor, “Ders yükü de olduğu için bazı dönemlerde şirketten daha yoğun oluyor. Bütün yarışma planlarımızı sene başında yapıp ona göre ilerlemeye çalışıyoruz.”

İTÜ’lülerin tek hedefi yarışmada derece almak değil. Dilara Özkan anlattı: “Bir ekiple ortak bir amaç için çalışmak beni çok mutlu ediyor. Takım olarak da ülkemizde bu alanda bir ekol oluşturup genç yetenekleri de uzay alanında heveslendirmek istiyoruz.”