Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Serra Orkan,  Doç.Dr. Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

Bölüm hakkında bilgiler veren Orkan şunları söyledi;

-Daha önceden altyapısı olan blackboard eğitim sistemine dahil olmuştuk ama orada ders vermiyorduk. Bu sefer bu korona pandemisi olunca orada derslerimizin yapılabilenler online blackboard sistemiyle birlikte online ders vermeye başladık.

-Açıkçası bir kısmı mutlu olacaktır çünkü sınavları test şeklinde oluyorlar, ödev şeklinde oluyor o yüzden sınav olmak açıkçası hoşlarına gidiyor online ortamda. Bazı uygulamalı derslerde zorlanabiliyorlar ama bununda altyapısı kuvvetlendirilerek bu online sistemin aşılacağına inanıyorum. Zamandan özellikle o yol kısmını atladığımız için online olunca eğitim sistemi çok büyük kâra geçtik açıkçası o konuda.

-Yerleşkemiz güzel gerçi bizim Tuzla’da Tuzla kampüsümüz ama bu trafiği de atlamış oluyoruz böylelikle. Bir de kayıt alındığı için sonradan dersleri tekrardan dinleyebiliyorlar sistem üzerinden böyle bir avantajları olabiliyor.

-Çok memnun olan öğrencilerde var tabi bazı sıkıntılarda yaşanabiliyor yeni adaptasyon olduğu için ama altyapısı daha önceden olan bir sistem olduğu için buna bir çoğumuz çok çabuk adapte olduk diyebilirim hoca ve öğrenciler olarak.

-Açıkçası bizim tanıtımlarımız başlayacak bayramdan hemen sonra o yüzden kampüslerimizde tanıtım imkanı olacak yine ringler vesaire şeklinde yani kampüse gelebilecekler. Bizde bu bayramdan sonra yavaş yavaş okula tanıtım için gitmeye başlayacağız.

-Derslerin tabi ki tanıtımda nasıl işleneceğini soruyorlar, yapabilirler mi yapamazlar mı bunu öğrenmek istiyorlar yetenekleri doğrultusunda bir bölümü, bunu öğrenmek istiyorlar. Biraz daha öğrenciler eğlenceye de önem veriyor.

-Sosyal imkanları soruyorlar. Mesela bizim bölümümüz yeni medyaydı. Orada dijital oyunlar var mı gibi, uygulamaları neler var gibi sorular olabiliyor o şekilde. Bizim derslerimiz var mesela öğrencilerin sosyalleşmesine yönelik, öyle şeyler hoşlarına gidiyor.

-Kendi öğrenciliğimle kıyasladığım zaman daha özgüvenli buluyorum şimdiki öğrencileri. Evet bizimle artık abi abla gibi onlarla daha çok diyalog kuruyoruz bir hocadan ziyade o daha çok hoşlarına gidiyor. Bir otorite görmek karşılarında çok hoşlarına gitmiyor öğrencilerin böyle bir durum var. Ama eğer onların birini anlarsanız hepsi tabi ki pırıl pırıl, sizde ona göre cevap verebiliyorsunuz onların sorularına.