İstinye Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Yönetim ve İletişim Sistemleri Bölüm Başkanı Dr. Şebnem Özdemir, Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu Akademik Bakış programına konuk oldu.

Dr. Özdemir, Yönetim ve İletişim Sistemleri Bölümü’nün kendisinin hayali olduğunu vurgulayarak, “Bu bölümü gerçekten hayal ediyordum. Bu hayalini ettiğim bölüm ile buluşmak enim için gerçekten büyük bir şans. İstinye Üniversitesinde bu bölümde görevime devam ederken bir yandan da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki M.I.T Computer Science’de yapay zekâ laboratuvarında görevim sürüyor.” dedi.

“Geleceğin Meslekleri” adlı kitabı ile ilgili de bilgeler veren Dr. Şebnem Özdemir, “2018 yılında geleceğin mesleklerinin gündemde olduğu bir dönemde bir konuşma davet edilmiştim. O dönem bir rapor hazırladım ve bu rapor 90 mesleği içeriyordu. 2019 yılında güncellemeye gittim ve bu sayı 132’ye çıktı. Bu projede Doç. Dr. Deniz Kılınç hocamızın da çok büyük bir katkısı var. Deniz Hocamızla birlikte ‘Geleceğin Meslekleri’ kitabını hazırladık.” ifadelerini kullandı.

Dr. Özdemir, programda Akıllı Ev Tasarımcısı, Trol Yuvası Tespit Uzmanı, İnsan-Robot Ekip Yöneticisi, Robopsikolog, Robososyopsikolog, Etkileyici Denetim Uzmanı, gibi onlarca mesleğin yapay zekâya bağlı olarak hayatımıza gireceğini de söyledi.