Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim  Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi  Pınar Tınaz Akademik Bakış Programında Michael Kuyucu’nun konuğu oldu. Pınar Tınaz, Hasan Kalyoncu üniversitesinin kampüs imkanlarını ve tarihsel dokularıyla dikkatleri çeken Gaziantep’te üniversite eğitimi almanın avantajlarını anlattı.

Uluslararası Festivalimize 32 Ülkeden Katılım Oldu

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak “Altın Baklava Film Akademisi Uluslararası Film Festivali” adı altında bir öğrenci filmleri festivalimiz var. Bu sene 32 ülkeden katılım oldu Pandemiye rağmen yüksek katılım oldu. Hibrit bir modelde yaptık, yani yüzyüze gelmek isteyenleri belli bir sayıda yüz yüze ve maskeli olarak hijyen kurallarına göre ağırladık. Diğer arkadaşlar da online’dan takip edebildiler. İnanın Belçika’dan tutun Güney Afrika Cumhuriyetine kadar pek çok ülkeden katılım oldu. Çok güzeldi. İki yıldır uluslararası düzeyde yapılıyor bu festival  ve gerçekten biz de şaşırıyoruz bu kadar çok katılım olmasına. O yabancı öğrenciler buraya geliyorlar. Bizim öğrencilerimizle birlikte atölyelere katılıyorlar. Hocaları ile geliyorlar. Hocalar burada atölyeler yapıyorlar. Gerçekten verimli geçen bir festival oluyor. Önümüzdeki sene herkesi bekleriz.

Gaziantep’te Üniversite Eğitimi Almanın Kültürel Avantajları Çok

Gaziantep öncelikle çok büyük bir şehir ve çok gelişmiş bir şehir. Ben Gaziantep’te çalışmaya başlayalı beş sene olmuş. İlk geldiğimde ben de bu kadar büyük ve bu kadar gelişmiş bir kent olduğunu bilmiyordum açıkçası. Benim de kafamda böyle daha küçük bir Anadolu şehri algısı vardı. Hayır öyle değil. Burası her türlü imkana ulaşabileceğiniz, her şeyin olduğu bir şehir , hatta artısı da olan bir şehir. Artısı tarihsel dokusunun korunmuş olması, sayamayacağım kadar çok tarihsel binanın tarihsel alanların bulunması. Hele ki bir sinemacı için radyocu televizyoncu için o kadar çok malzeme var ki burda. Bir kere bir gastronomi kenti. Her noktasından yeni bir şey çıkan bir yer burası. Çok keşfetmeye açık bir yer burası. Yani sokaklarında dolaştığınız zaman sağa bakıyorsunuz hamam müzesi görüyorsunuz sola bakıyorsunuz yemeni yapan yemeni dediğimiz bir tür ayakkabıdır başörtüsü yemeniyle karışmasın, yemeni yapan bir ustanın atölyesini görüyorsun. Az ileri gidiyorsunuz cam müzesiyle karşılaşıyorsunuz. Yani sokaklar bile kültür dolu tarih dolu. Bu meraklı insanlar için çok güzel bir özellik. Onun dışında çok iyi çalışan bir belediyesi var kendime adıma teşekkür ediyorum Fatma Şahin hanımefendiye de. Temiz bir şehir. Ulaşımı çok düzgün ilerleyen bir şehir. Her yere ulaşımınızın mümkün olduğu sistematik olan ulaşımlı bir şehir. Yakın coğrafya çok güzel bir coğrafya. Hem kendi coğrafyası hem civar iller bizim tabi gezme görme şansımız oldu. Başka bir macera diyeyim. Ben herkese Gaziantep’te üniversite eğitimi almasını tavsiye edebilirim.

Kampüsümüzde Her Türlü Sosyal İmkan Var

Gaziantep’te olup Güneydoğu Anadolu bölgesinin dokusunu hissetmek, tadını almak bence Türkiye’deki herkese tavsiye edebileceğim bir şey. Yerleşkemiz çok büyük bu arada. Küçük birkaç binada sıkışmış bir okul değiliz. Gelenler, öğrencilerimiz rahat olsun. Burada yurt imkanlarımız da var çeşitli restoranlar, kafeler, spor tesisleri, tenis oynamak isteyen, golf oynamak isteyen, basketbol oynamak isteyen herkes için burada yaşayabilecekleri bir alan var. Her şey kampüsün içinde. Bir yandan eğitimlerini alabilecekleri bir yandan da gençliklerini de yaşayabilecekleri bir ortam burada var.