İstinye Üniversitesi İ.İ.S.B. Fakültesi Ekonomi Bölümü Başkanı Dr. Melik Ertuğrul,  Doç. Dr. Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

Pandemi döneminde yaptıkları çalışmalara değinen Ertuğrul, Birazcık Covid dönemi sonrası normalleştik mi normalleşemedik mi, eğitim normalleşti mi normalleşemedi mi birazcık hani arafta gidiyor. Çünkü hayatın geri kalanında olduğu gibi eğitim de arafta ama İstinye Üniversitesi olarak biz bu araftalığı birazcık avantaja çevirmiş vaziyetteyiz. Çünkü geçen dönemde hiçbir şekilde kaçırdığımız herhangi bir ders olmadı, bütün derslerimizi tam kapasitede online bir şekilde gerçekleştirdik. Ekonomi bölümü olarak zaten bizim derslerimizin tamamını önümüzde dönemde yüz yüze olacak şekilde tasarlasak da online’na tam uyum sağlayacak şekilde bir B planı da hazırlamış vaziyetteyiz. Onlinedeki bu güçlü yönümüz zaten bütün üniversite olarak şimdi ben ekonomi bölümünde %100 memnuniyet diyelim bir noktasında. Üniversite olarak zaten memnuniyet oranımızın uzaktan eğitimde yaklaşık %80-85 bandında olması bence bizim en kuvvetli yönümüz olarak geçtiğimiz pandemi sürecinde gerçekleşti diyebilirim. Yani pandemi sürecini araftan avantaja çevirmenin birazcık da haklı gururunu yaşıyoruz diyebilirim.” dedi.

Ekonomi eğitiminin önemine dikkat çeken Ertuğrul, “geçen sene söylemiştim ekonomi çok daha ön plana çıkacak diye. Covid sağ olsun beni haksız çıkarmadı. Diliyorum ki sene böyle bir şey yapamayıp haksız çıkarım ama önümüzdeki süreç de sanki yani salgın hastalık olmayacak başka bir şey olacak, daha farklı perspektiflerden ekonomi çok daha ön plana çıkmış olacak. Çünkü dünyada paradigmalar değişiyor Michael, Amerika’nın durumu ortada. İşte ben geçenlerde gördüm protestocular mahkeme binasını ateşe vermişler. Çok dehşete kapıldığım görüntüler vardı orada, konuşmak istemiyorum daha fazla. O yüzden Amerika’da bile paradigmalar değişiyorken Türkiye olarak bizim global avantajı ön planda tutmak adına, global pastadaki payımızı büyütmek adına her zamankinden daha fazla ekonomi eğitimine ihtiyacımız var, her zamankinden daha fazla ekonomik bir perspektiften olayları ele almaya ihtiyacımız var. Bu sebeplerle ekonominin önemi önümüzdeki süreçlerde çok çok daha ön plana çıkacak diye düşünüyorum. Hatta ve hatta şöyle söyleyeyim Amerikan seçimleri, geçen bana birisi sordu dedi ki ya Trump kazanırsa dolar ne olur, Trump kazanmazsa dolar ne olur? Yani Trump’ı bile Amerika’daki seçimlerin ekonomideki yansımalarını göz önünde tutuyor dünyadaki insanlar. O yüzden hani bütün politik gelişmeler, stratejik gelişmeler en nihayetinde ekonomik yansımalarla son buluyor. Bu sebeple ekonomi önümüzdeki 2021’de biraz daha çalkantılı, 2021-2022’lerin biraz daha çalkantılı geçeceğini varsayar isek ekonomi çok daha ön plana çıkacaktır diyebilirim.”