İstinye Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Hasan Onur Keleş, Doç. Dr. Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu Akademik Bakış programının canlı yayın konuğu oldu.

İşte Dr. Keleş’in açıklamalarından satır başları;

-Elektrik-Elektronik Mühendisliği, son 150 yılda hayatımızı en çok etkileyen alandır.

-Elektrik-Elektronik Mühendisliği, teknolojinin kalbidir.

-İstinye Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitimi oldukça yoğundur. İlk iki yıl elektrik-elektronik mühendisliğinin temel prensipleri ele alınmaktadır. Matematik, analiz ve diferansiyel denklemlerin yanı sıra, öğrencilerimiz elektrik devrelerini, kuantum fiziğini, elektromanyetik sistemleri, elektronik devreleri ve sistemleri de öğrenmektedirler.

-Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitiminin son iki yılında ise tıp mühendisliği ara yüzü, mobil iletişimler ve optik gibi bölümün belirli bazı alanları üzerine odaklanıyoruz. Bu iki yıl dijital sinyal işleme, görüntü işleme, mikroişlemciler, optik ve ileri elektronik dersleri vardır.

-Elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği bölümlerimiz birbirleriyle yakinen çalışmaktadır. Böylece bu üç alanın ortak konularını içeren dersler de verilmektedir. Bu dersler, Python C, MATLAB ve Mathematica programlama, makine zekâsı, entegre bilgisayar sistemleri ve mikroişlemcileri içermektedir.

-Yapay Zeka ile ilgili derslerimiz de olacak.

-Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilerimize istediklerinde tıp alanı ile ilgili derslerde veriyoruz.

-Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümündeki akademisyenlerimizin çoğu yurt dışından geldi, gelmeye de devam edecek.

-İstinye Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği İngilizce eğitimi bölümü bu yıl kuruldu.

-Son dönemlerde Elektrik-Elektronik Mühendisliği dışında Yazılım Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü oldukça revaçta.

-İstinye Üniversitesi olarak ek tercih döneminde çalışmalarımız devam ediyor. Adaylarımıza ‘Ek Yerleştirme İndirimi’ yapıyoruz.

-İstinye Üniversitesi olarak mezun olan bütün öğrencilerimizin bütün dünya ülkelerinde çalışabilmesini istiyoruz. Bunun içinde İngilizce eğitime de büyük önem veriyoruz.

– İstinye Üniversitesi’nde ki laboratuvarlar ABD’deki laboratuvarlarla karşılaştırılacak düzeyde diyebiliriz.

– Alzaymır (Alzheimer) hastalığı bütün dünyada görülen ve yayınlan bir hastalık. İstinye Üniversitesi olarak bu hastalık ile ilgili önemli çalışmalar yapıyoruz.

Programı İzlemek İçin: