Altınbaş Üniversitesi öğrenci dekanı Dr. Duygu Koten Türkden Akademik Bakış’ta Prof. Dr. Michael Kuyucu’nun konuğu oldu. Duygu Koten programda tercih yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken başlıkları özetledi.

Tercih Kılavuzundaki Özel Şartlara Bakın

Biz her zaman öğrencilere diyoruz ki tercih yaparken mutlaka kılavuzları baz alın kendi puan türlerinizdeki özel şartlara mutlaka bakın. Eğer çok çok çok bir bölüm istiyorsanız bu sizin gerçekten hedefinizse ama tutmayacağını düşünüyorsanız sizin %15-30 arasında üzerinizdeyse yine olabilir mutlaka tercih edin.

Burada adaylara söylenebilecek en önemli şey seçimlerin sadece bir üniversite ya da bir eğitim kurumuyla sınırlı kalmadığı. Hep diyoruz ki önemli olan şey bundan sonraki hayat biçiminizi belirleyecek şeyler ve eskiden biliyorsunuz kurumlar diploma verirdi ama artık biz o diplomaları alıyoruz hatta yaratıyoruz. O yüzden öğrencilere diyoruz ki mesela iki inşaat mühendisi mezun olduğunda aynı diplomaya sahip olmuyorlar. Çünkü okulların artık sunduğu inanılmaz sosyal olanaklar var.

Altınbaş Üniversitesi Olarak Tercihlerde Çok Destek Sağlıyoruz

Bu konuda bizim de Altınbaş Üniversitesi olarak çok ciddi çalışmalarımız ve öğrencilerin gerçekten kendilerinin yaratabileceği bir diploma olanakları sunmaya çalışıyoruz onlara. O yüzden öğlencilere diyoruz ki toplum tarafından genel geçer çok beğenilen meslek olabilir bunlara girmek istiyor olabilirsiniz ama belki de bunlar sizin için hiç doğru meslekler olmayabilir. Lütfen yeteneklerinizi eğilimlerinizi yetkinliklerinizi biraz göz önünde bulundurun. Örneğin çok kutsal tıp hekimliğinde başarılı olamayacakken puanı yetmesine rağmen belki sanatsal bir alanda çok iyi olabilir. Bugün mesela bilgisayar mühendisliği öğrencilerimiz bizim sinema kulübümüzü kurdular deli gibi film günleri yapıyorlar. Artık o kadar kendi yarattığımız hayatlarımız var ki o mesleklere de bizler anlam katıyoruz.

Üniversiteleri Tercih Etmeden Önce Mutlaka Görün

Öğrencilere okul tercih ederken tek tek gezin diyoruz. Birazcık kalpleriyle kendileriyle konuşsunlar bakalım ne diyor. Bir de hocam mutlaka gezsinler okulları. Ne yapıyorlar akademik eğitim dışında ne yapıyorlar uluslararası bağlantıları var mı erasmusları nasıl gerçekten erasmusta hibe veriyor mu öğrenciye? Kulüpler için ayırdığı bir fon var mı üniversitenin kulüpleri olabilir ama kulüpleri fonluyor mu? Bizim üniversitemizin bence en kıymetli taraflarından birisi her kulübümüzün bir bütçesi vardır yılbaşında kendilerine tebliğ edilir ve kulüp bütçelerini kendileri yönetmiş olurlar. Iş hayatına adım atarken de o kulüplerden geçmek işe yarıyor.

Aslında şunu demeye çalışıyoruz gerçekten bir alana fokuslandıysanız örnek veriyorum 3 farklı alana yoğunlaştınız ve burada da 24 tercih çıkarabilecek argüman var ama örneğin sadece hukuk tercih etmek istiyorsunuz hukuktan başka hayal ettiğiniz hiçbir şey yoksa o zaman yapmayın mutsuz olursunuz.

Hatalı Tercih Mutsuz Yapıyor

Öğrenciler mutsuz oluyor biz görüyoruz geldikleri zaman ben böyle hayal etmemiştim diyorlar bizim için en büyük üzüntü kaynağı bu oluyor. Diyoruz ki memnun olmama ihtimalin varsa “aman gelmez” diye mutlaka yazma çünkü bir sonraki sene puanın düştüğü zaman zaten çok zorlanıyorsun puan açığını tamamlama şansın olmuyor bu sefer 2 yıllık bir kayıptan bahsediyoruz

Geçen Seneki Başarı Sıralamasına Mutlaka Bakın

Tercih yaparken temel anlamda bakılacak şey aslında bir önceki yılın başarı sıralaması. Özellikle bu seneki puanlar biraz bize onu gösterdi geçen seneki sıralamalara hemen hemen yakın sonuçları gördük. Puanlar şuna göre değişir öğrencinin o soruları çözme başarısına göre kat sayılar düşüyor ya da çıkıyor. Aslında bu noktada başarı sıralaması en doğru rehber bizim için. Buna bakabilirler. Dolayısıyla mümkün olduğunca yakın çok dramatik farklılıklar olmadan yapmaları lazım. Bir de öğrencilere hep diyoruz ki profesyonellerden destek alın. Bazen 5-6 tercih yaptıklarını düşünüyorlar ama aslında en üstte yazdıkları sıralaması ile alta yazdıklarının sıralaması farklılaşabiliyor puan türleri farklılaşabiliyor. Bu noktada kullandıkları bir seçeneğin boşa çıkmaması için atıl kalmaması için en doğrusu profesyonellerden yardım almaları. Ücretsiz zaten biliyorsunuz. Birçok üniversitede de eğitim kurumlarında da bu hizmet veriliyor.

Program Podcast Kaydını Dinlemek için Tıklayın: