Esenyurt Üniversitesi MYO Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü öğretim üyesi Dr. Cansu Özdenak Kandemir CRI TÜRK’te Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

1977 İstanbul doğumlu olan Kandemir, İstanbul Üniversitesi’nde Sinema Televizyon bölümünden mezun olduğunu, sonrasında master yaptığını, ardından  doktorayla devam ettiğini ve bu süre içerisinde de hem eğitimine devam ettiğini hem medyada çalıştığını dile getirdi.

Medya Sizi Kullanmasın Siz Medyayı Kullanın

Televizyonda bereketli bir dönem olan 1993 yılında sektöre giren Cansu Özdenak Kandemir “Öğrenciler bize gelirken eleştirel bakıştan biraz yoksun. Öğrencilerime vermek istediğim şey sorgulamalaı, her şeyi olduğu gibi kabul etmemeleri. Öğrencileri bilinçlendirmek son derece önemli. İlkokuldan itibaren öğrencilerin bu maruz kalmaya karşı bilinçli olmaları, düşünmeleri, kendi kararlarını kendilerinin vermesi gerektiğini düşünüyorum. Medya yönlendirmeleri kendisi yapıyor çünkü. Ben öğrencilerime ‘Medya sizi kullanmasın siz medyayı kullanın’ diyorum” dedi.

Medya Dalgalı Deniz Gibi

“Mezun olur olmaz iş bulma gibi bir dünya yok” diyen Kandemir, Michael Kuyucuya: “Medya, sürprizlere açık bir alan ve kaygan bir zemin. Öğrencilerime ben her şeyi açıkça anlatıyorum, onlar da üzülüyor ama gerçekleri söylemek lazım. Medyada tutku varsa bu iniş çıkışları öğreniyorsun. Rutin bir iş değil çünkü sürekli bir action var, dalgalı deniz gibi.”  16 yaşında sektöre giren Kandemir bugünkü medyayı “Medyanın birtakım sorunları var. Günümüzde 2001 krizinden sonra ekonomik olarak medya kendini toparlayamadı. Bir düşüş oldu. Yayıncılık yapmak zorlaştı, pahalı da bir iş. Medya zor bir hayat sınavı verdirtiyor” diyerek değerlendirdi.

Fakülteye Kim Girse Mezun Oluyor

Michael Kuyucu’nun hayalindeki iletişim fakültesini sorması üzerine Cansu Özdenak Kandemir şu yorumda bulundu: “İletişim dediğimiz alan bir sürü disiplinden besleniyor. Teknolojiyi ve yenilikleri takip eden, kuram anlamında sağlam bir disiplin alt yapısı veren bir fakülte olmalı. Kim girse mezun oluyor diye bir algı var; böyle olmaması için iletişimi bilim olarak sağlam bir şekilde vermeli. Her iletişim fakültesinden mezun olan öğrenci iş bulamayabilir ama sosyal bilimi öğrenmiş ve bu konuda mezun olmuş öğrenci kültürlü bir öğrenci olarak mezun olmuşsa çok sıkıntı yaşamaz. Fakülteler bu şekilde olmalı. Sinema, televizyon, iletişim, bilim bütün bunların hakkını verecek bir fakülte olmalı”.