İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Programı öğretim üyesi Dr. Berk Çaycı,  Doç.Dr. Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi hakkında bilgiler veren Çaycı, “Ben şunu gözlemliyorum, işte ben 9 yıldır Ticaret Üniversitesi’ndeyim, şunu görüyorum daha öncesinde tabi ki biraz daha böyle yani 9 sene öncesiyle kıyaslıyorum geldiğinizde veliler biraz daha dominant olabiliyordu yani hani geleceğe yönelik karar alma süreçlerinde daha dominant olabiliyorlardı ama 9 sene insan ömrü için çok kısa bir süre gibi gelse de değişim artık çok hızlı olduğu için şunu gözlemlemeye başladık öğrenciler artık kendi kararlarını kendi alıyorlar. Mesela 9 yıl önce ailesiyle geliyordu genelde öğrenciler şimdi tek başlarına geliyorlar, yani biraz daha bireysellik kendi kaderimi kendim belirlerim duygusu öğrencilerde, genç arkadaşlarda oluşmuş. Değişen ne var mesela şu var; bize bire bir aday öğrenciler mail atıyor. Dersin içerikleri nedir, bize nasıl imkanlar sağlıyorlar diye ama ben 9 yıl önce veya bundan 7 yıl, 6 yıl önce böyle bir tecrübe hiç yaşamamıştım ama son 1 yıldır özellikle bu pandemi dönemiyle beraber bu sene bunları görmeye başladık. Youtube’den çok fazla izlenip geri dönüş aldığımızı görmeye başladık, daha öncesinde hiç böyle bir şey olmuyordu. Ben öğrenci arkadaşlara şunu söylüyorum medya ve iletişim dediğimiz zaman yani iletişimin her dalını düşündüğümüz zaman biraz daha uygulama yönü aktif bir alan olduğu için hani böyle takım çalışmasına uygun, ondan sonra hayal gücü olan, masa başı değil de sürekli hayallerinin peşinden koşabilecek, gündemi takip edebilecek arkadaşlar iletişim fakültesinde olursa eğer daha iyi olur.

Çünkü tabi ki üniversiteler belli bir noktaya kadar öğrenciyi geliştiriyorlar ama burada bir hayal gücü var, bir yaratıcılık var, bir yetenek var. Bu kısmı sadece üniversiteler törpüleyebiliyor bir noktaya kadar öğrencinin içerisinde olan. O yüzden biraz daha böyle takım çalışmasın uygun, girişken, gündemi yakalamak isteyen çünkü biz iletişim dediğimiz zaman artık dijitalle beraber çok geniş bir alana yayılmaya başladı, bunun da fırsatlarını değerlendirecek olan öğrenci arkadaşları bekliyoruz. Tabi ne yapmaları gerekiyor? Bence burada en önemli nokta birincisi üniversitenin imkanları ama ondan da önemlisi müfredat.” Açıklamasında bulundu.