İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel ve İletişim Tasarım Bölümü öğretim üyesi Dr. Ayşegül Elif Çaycı, CRI TÜRK’te Doç. Dr. Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

Görsel ve İletişim Tasarım Bölümü hakkında bilgiler veren Çaycı, “İletişim Fakültesi’nin altında bizim bölümümüz. Tabi diğer üniversitelerde de var bu bölüm ama bizim üniversitemizde daha çok biz sinema alanında öğrencilerimize bir müfredat sağlamaya çalıştık. Bununla birlikte müfredatımızda grafik tasarım, fotoğrafçılık, bilişim uygulamaları gibi öğrencilerin Mac laboratuvarlarında ya da stüdyolarda uygulamalar yapabileceği derslerimiz de mevcut. Görsel iletişim tasarımı tabi dediğiniz zaman bizim üniversitemizde medya ve iletişim bölümü ve halkla ilişkiler ve reklamcılık olmak üzere iki bölümümüz daha var ama görsel iletişim daha çok öğrencilerin bu işin mutfağında yer almalarına olanak sağlayan bir bölüm, müfredatımız bu şekilde kurgulanmış. Bizim çok zengin bir seçmeli ders içeriğimiz de var. Bu seçmeli dersler içerisinden öğrencilerimiz birinci sınıfı bitirdikten sonra ikinci sınıf itibariyle seçmeli dersler seçmeye başlıyorlar. Burada şöyle karar vermeleri gerekiyor tamamen sinemaya mı yönelecekler yoksa işte radyo televizyon gibi daha çok medya ayağında mı yer alacaklar buna karar vermeleri gerekiyor. Buna karar verdikten sonra da eğer sinema alanında ilerlemek isterlerse öğrencilerimizin çeşitli senaryo yazım teknikleriyle ilgili derslerimiz var ya da film okumaları, film eleştirileri üzerine derslerimiz var. Daha sinemaya yönelik derslerimiz var, yine kısa film çekme olanakları oluyor, fotoğrafçılıkla ilgili çok detaylandırılmış derslerimiz var. Reklam fotoğrafçılığı, haber fotoğrafçılığı gibi derslerimiz var. Ama eğer televizyon kısmında yer almak isterlerse ya da radyo kısmında yer almak isterlerse yine stüdyolarımızda işleyecekleri seçmeli dersler aracılığıyla haber sunum teknikleri olsun, yine kamera kullanım teknikleri gibi dersler alarak uygulama alanında kendilerini geliştirme olanağına sahip oluyorlar.” dedi.

Tercih dönemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Çaycı, “Tercih dönemimiz yoğun bir şekilde başladı tabi ki, pandemi sürecinde olduğumuz için tanıtımların bir kısmını da uzaktan yapmak durumunda kaldık gerek Zoom gerek Youtube üzerinden yapılan canlı yayınlarımız olsun. Tabi ki biz hocalarımız olarak fiziksel olarak da adaylarımızla, üniversitemizde daha doğrusu öğrenci adaylarımızla yüz yüze görüşmeler de yapıyoruz kampüslerimizde. Küçükyalı ve Sütlüce kampüslerimiz olmak üzere. Aynı zamanda yine dediğim gibi Youtube üzerinden Zoom programı aracılığıyla da öğrencilerimize bilgiler aktarmaktayız.  Bizim üniversitemiz geçtiğimiz yıllarda üniversitemize fiziksel olarak gelemeyen öğrencilerimiz için yine 360 derece turla üniversitemizin imkanlarını görmelerini sağlıyorduk. Tabi ki daha çok iletişim fakültesi bazında baktığımız zaman stüdyomuz olsun, Mac laboratuvarlarımız, diğer laboratuvarlarımız, fotoğraf stüdyolarımız olsun bunları öğrencilerimizin görebilmesini sağlıyoruz. Yine tabi ki diğer bölümlerde de sanal hukuk bölümleri var, sanal mahkemeler kuruluyor.” diye konuştu.