Doğuş Ünv. Yönetimi 2018-2020 döneminde kayıt olan üniversite öğrencilerine yüzde 5, 2021 yılında kayıt olan öğrencilerine ise yüzde 10 olarak verdiği eğitim fiyat artış oranına sözünü tutmayınca öğrenciler üniversiteyi protesto etmek için eylemlere başladılar.

Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre Doğuş Üniversitesi öğrenim ücretlerine yaklaşık yüzde 300 oranın zam yapmış ve gerek eğitim gören öğrencilerden gerekse velilerden büyük bir tepki almıştı.

Öğrenciler 16 Ağustos Salı günü Doğuş Üniversitesinin  Ümraniye’de bulunan Dudullu kampüsünün önünde bir basın açıklaması yaptı.  Açıklamayı Hukuk Fakültesi öğrencilerinden Kıvılcım Çolak üniversitenin öğrencilere verdiği artış oran sözünü tutmayarak öğrenim ücretlerine yüzde 300 oranında zam yaptığına vurgu yaparken, “Sözleşme ihlali olan bu tutumun, bizler tarafından mazur görülmeyeceğini üniversite yönetimine söylemiş bulunduk. Eğitim haktır. Tek bir arkadaşımızın dahi eğitim hakkının elinden alınması bizim için kabul edilebilir değil. Doğuş üniversitesi yönetimine sesleniyoruz. Bu kadar diretmeyin ve karşımıza çıkın. Bizlere verdiğiniz sözlerin arkasında durun. Bu ısrarın devam etmesi sandığınız gibi zamların kabul edilmesiyle sonuçlanmayacak.  Aksine öğrencilerin mücadelesi, dayanışması büyüyecek. Bizler bugün ailelerimizle buradayız, tek ses olarak yapılan zamların geri çekilmesini talep ediyoruz” dedi.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, vakıf üniversitelerine yerleşen öğrencilerin “bazı talepleri” olduğunu söyleyerek “İnşallah bu konuda önümüzdeki günlerde bir adım atacağız” açıklamasını yaptı.

Doğuş Üniversitesi YÖK ile yapacağı toplantı sonrasında öğrenci ve aileleriyle bu konuda görüşeceğini açıkladı.