Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Bulut,  Doç. Dr. Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

Pandemi döneminde yaptıkları çalışmalara değinen Bulut, “Uzaktan eğitim noktasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi çok hızlı bir şekilde sistemi kurduk, oluşturduk bir-iki haftalık gecikmeyle derslere başladık. Tabi derslerin takibinde herhangi bir çok problemimiz olmadı. Online dersler yapabildik, videolar çekebildik işte bazen PDF’lerle bunları destekledik ama tabiki de özellikle de öğrencilerimiz işte köyde yaşayan öğrencilerimiz vardı mesela onlara ulaşmakta bazen zorlanabildik çünkü bu tüm üniversitelerin ortak sorunu. İnternet ile ilgili problemler yaşadı çocuklar. Bir çoğu bu konuda biz videolar yükledik mesela ben kendim her hafta videolar çektim yine online bir dersin dışında videolar çekip yükledim.” dedi.

Üniversite hakkında da bilgilere veren bulut, “Alanya, Antalya’nın şirin, güzel, denize sıfır ilçelerinden bir tanesi. Alanya’da öğrenciler eğer şehir tercih etmek istiyorlarsa tabi bu iki şeyden oluşur genellikle tercih etaptan oluşur. Bazıları kampüs ya da şehir tercih eder. Şehir tercihinde kesinlikle bölüme de geleceğim birazdan ama Alanya mutlaka tercih edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Aynı zamanda burada bir vakıf üniversitemiz de var Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin yanında Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi. Orada da yine vakıf tercih etmek isteyen öğrenciler orayı da tercih edebilirler. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi biliyorsunuz Selçuklu Hükümdarı Alaaddin Keykubat’ın anısına adı verilmiştir onun çünkü Alanya’yı Alaaddin Keykubat fetih ederek Selçuk’lu toprağa haline getirmiştir ve kışlık başkent olmuştur ve bizimde hatta ‘kökleri mazide hedefleri atide’ diye bir sloganımız vardır ve Selçuklu eğitim sistemini eğitim fakültesinde bazen böyle yaşatmaya çalışıyoruz. İşte binamızın mimarisi işte Selçuklu mimarisi üzerinden oluşturulmuştur ve bu anlamda da tabi benim bölümüm eğitim fakültesi temel eğitim bölümündeyim. Bizde okul öncesi öğretmenliği ve sınıf öğretmenliği bölümleri var. Benim gerçek alanım normalde işte Türkçe öğretimi yabancıları Türkçe öğretimi diksiyon, beden eğitimi genelde o alanlarda da dersler veriyorum. Ve biz sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenleri yetiştiriyoruz. Biliyorsunuz sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği bölümleri çocuklara dokunmak yani onların gelişimini yönlendirmek ve izlemek açısından çok önemli bölümlerdir. Temel oluşturuyoruz biz aslında ve bu temeli oluşturmak isteyen öğrencilerin ve adayları mutlaka tercih etmesi gereken bir bölümüz ve baktığımız zamanda eğitim kadromuza bakacak olursak ben bunu çok önemsiyorum hele hele koronavirüs salgın döneminde öğrencilerin mutlaka uzaktan eğitimi de göz önünde bulundurarak kampüs veya üniversite tercihinin yanında mutlaka bölüm tercihine ve o bölümdeki akademik kadroya da bakması gerekiyor. Ben uzaktan eğitim aldığım zaman ne kadar başarı elde edebilirim. Bizim genç ve dinamik bir kadromuz var. Okul öncesi öğretmenliği ve sınıf öğretmenliği bölümünde ve burada biz genelde sürekli toplantılar yaparak işte neler yapmamız gerektiği noktasında birlikte uzaktan eğitimi de birlikte yönetmeye çalıştık ve dersleri de birlikte yönetmeye çalıştık. Ve bu bölümde işte çocukları bazen şöyle bir algı olabilir Michael Hocam; işte ben bu bölümü yapamam, çocuklarla uğraşamam gibi biz bunu çok görüyoruz.” diye konuştu.