Ardahan Üniversitesi Görsel Sanatlar Fakültesi Türk Müziği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Halim Gençoğlu, Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu ve “Türk Musikisi Edebiyatı” adlı kitabını anlattı.

Daha önce Kars Kafkas Üniversitesinde görev yaptığını hatırlatan Gençoğlu, “Orada ‘Türk Musikisi Edebiyatı’ diye bir ders vardı. Tabii ders verirken kaynak gerekliydi fakat kaynak bulamadım. Musiki Edebiyatı, Müzik Edebiyatı ismi ile kitaplar olsa da bunlar ‘Edebi Metinler’ kitabından ileri gidemedi. İçeriğinde müzik yoktu. Müzik bilen edebiyatçı veya edebiyat bilen müzikçi tarafından yazılmamıştı. Bu nedenle ben yazma gereğini duydum. Kitabın içinde sadece halk müziği ve sanat müziği değil, popüler müzikten de onlarca örnek var.” ifadelerini kullandı.

Türk müziğine 1826’dan sonra Batı müziği eğitiminin girdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Gençoğlu, “Bu durum kurumlarımızda sistemleşince bizim mehterimiz kalktı onun yerine modern bando geldi. İkinci Mahmud ve Üçüncü Selim dönemlerindeki batılılaşma dönemlerinde Türk müziğinde yaşanan değişim bugünkü geldiğimiz noktanın ana sebebedir. Cumhuriyet dönemine yüklemek isabetsiz olur. Atatürk’ün batılılaşma saplantısı yoktu. Metodu alma yolunu izledi. Sonradan bu takip edilmedi. Yaklaşık 80 yıldır Atatürk yoktu. Müzik neden düzelmedi? Bütün eğitim fakültelerinde, konservatuvarlarda halen yüzde 80 Batı müziği eğitimi veriliyor. Bu durum bilimsel olmadığı gibi etik de değil.” dedi.

Türk pop müziğini icra etmenin özel bir çalışma istediğini vurgulayan Gençoğlu, “Her solist, enstrümanist bunu yapamaz. Biz bugün aruz sistemi kullanarak söz yazıp bunu bestelemek zorunda değiliz. Bir dönem hafif müzik denen Türk pop müziği, Amerikan müziği değildir. Türk kültürüyle tamamen uyarlanan bir müziktir ve çok nitelikli bir müziktir. Herkeste icra edemez. Onun için Kayahan, Barış Manço, Ajda Pekkan gibi önemli isimleri derin düşünerek dinlememiz lazım. Özellikle de akademisyenlerin. Çünkü benim yazdığım kitap tek kalmasın yenileri yazılsın.” diye konuştu.