Boy with a phone in library

İ.A.Ü. Yeni Medya Bölüm Başkanı  Doç.Dr. Deniz Yengin milenyum çocukları için “Z kuşağına “Alfa çocukları” diyoruz. Alfa çocukları teknoloji çocukları  ve dijital  dünyanın içinde büyüyorlar.  Onları teknolojiyle cezalandırmak çözüm değil. İstesek de istemesek de onlar bu cihazlara ulaşacaklar.  Önemli olan kontrollü teknoloji kullanımı sağlamak, çocukları bağımlılıktan uzak tutmaktır” dedi.

Yengin, “0-3 yaşa teknoloji kullandırılmamalı ama sonrasında yavaş yavaş teknolojiyle tanıştırmak gerekiyor. Ebeveynler olumlu anlamda örnek olmalılar” dedi.

Two happy children playing on the tablet in the kids room at home, best friends with pleasure spending time together, smart kids using smart technology

Deniz Yengin, teknoloji bağımlılığına değinirken  “ Teknoloji bağımlılığı uzun vadede kendini gösteriyor. Biz buna “davranışsal bağımlılık” diyoruz. Örneğin cep telefonunu zamanla vücüdümüzün bir parçasına dönüşmeye başlıyor. Bizim için araç olan şey yavaş yavaş amacına dönüşüuor. Sonrasında insanlar kendilerini kontrol edemedikleri bir duruma geliyorlar.” Dedi.