Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), koronavirüs önlemleri kapsamında sınavlara girecek adaylar için bir uyarı yazısı paylaştı. Yayımlanan yazıda covid-19 durumlarının HES Kodu uygulamasından takip edildiği ve temaslı ya da pozitif adayların sınava gireceği salonların güncelleneceği duyuruldu.

ÖYSM’nin paylaştığı yazının detayları şöyle:
“Sağlık Bakanlığının ‘HES Kodu’ uygulaması, başkanlığımızca gerçekleştirilen sınavlarda adayların COVID-19 durumlarını takip etmek için kullanılıyor. Bu doğrultuda, HES Kodu uygulaması kullanılarak adayların sınava girecekleri bina/salon atamaları, Sağlık Bakanlığından alınan verilere göre güncelleniyor. Sınav gününe kadar Sağlık Bakanlığından alınan veriler doğrultusunda COVID-19 pozitif / temaslı olan adayların sınava girecekleri salon bilgileri güncelleniyor. Bu durumdaki adaylar, başkanlığımız tarafından, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemindeki güncel iletişim bilgileri kullanılarak bilgilendiriliyor. Sağlık Bakanlığı verilerinden COVID-19 pozitif veya temaslı olduğu tespit edilen adaylar, üzerinde HES kodu bulunan sınava giriş belgelerinde belirtilen sınav binasında COVID-19 durumu olan adaylar için oluşturulmuş ayrı salonlarda (Yedek Salon 1/Yedek Salon 2) sınava alınıyor. HES Kodlarından COVID-19 durumu sınavdan önceki cuma gününe kadar tespit edilen ve yedek salonlarda sınava alınacak adaylara, cuma günü 17.00’ye kadar kısa mesajla bilgilendirme yapılıyor. Bu tarihten sınav gününe kadar COVID-19 durumu değişen (pozitif /temaslı duruma gelen) ve yedek salonlarda sınava alınacak adaylar sınav günü, sınav saatinden en az üç saat öncesinde kısa mesajla bilgilendiriliyor. COVID-19 durumu olan adayların, Başkanlığımıza veya Başkanlığımız birimlerine herhangi bir belge göndermeleri gerekiyor. Başkanlığımız tarafından adaylara; telefon, SMS, e-posta gibi yollarla bilgilendirme yapıldığından adayların ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemindeki iletişim bilgilerinin güncel ve doğru bilgileri içermesi gerekiyor.”

Öte yandan ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ile sınav görevlileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.