Fotoğrafçılık alanında fark yaratan çalışmalara imza atan, eserleri birçok ülkede sergilenen ve uluslararası festivallerde küratörlük yapan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Öğretim Görevlisi Emre Küheylan, dünyanın en prestijli fotoğrafçılık yarışmalarından biri olan “Uluslararası Fotoğraf Ödülleri”nin (International Photography Awards) jürisine seçilen ilk Türk oldu. Küheylan, geçtiğimiz yıl 13 binden fazla başvuru alan ve 47 bin 500 dolar ödül dağıtılan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli yarışmada; Apple, Harvard Üniversitesi, Yale Üniversitesi, Los Angeles Times, Yahoo News, Leo Burnett, Saatchi & Saatchi, The Royal Photographic Society, Magnum Photos gibi önemli kurumlardan yöneticiler ve akademisyenler ile aynı jüride yer alacak.

  İEÜ Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı, Radyo ve Televizyon Programcılığı Öğretim Görevlisi Emre Küheylan, profesyonel kariyerine Almanya merkezli bir fotoğraf ajansında başladı. Küheylan, uluslararası fotoğraf organizasyonlarındaki çeşitli görevlerinin ardından, akademisyen olarak deneyimlerini İEÜ’deki gençlere aktarmaya başladı. Ayrıca, Türkiye’nin dört bir yanını gezerek ülkemizin zenginliklerini tanıtan fotoğraflar çeken Küheylan’ın eserleri; Çin’den İngiltere’ye, ABD’den Singapur’a kadar birçok ülkede sergilendi. Son yıllarda İEÜ’de farklı fotoğraf derslerini yürüten Küheylan’ın başarısı, ABD merkezli organizasyonun dikkatini çekti. Küheylan, dünyaca ünlü yarışmanın jürisinde yer alarak, Türkiye’ye gurur yaşattı.

GENÇLİĞİMDE BAŞLAYAN TUTKUYDU

Fotoğraf ile ilgili farklı alanlarda kendisini daha da geliştirmek istediğini, bu alanlarda çalışmalarını sürdüreceğini söyleyen İEÜ’lü Küheylan, “Fotoğrafçılık, lise döneminden bu yana ilgi duyduğum bir alandı. Kısa süre içinde de benim için tutkuya dönüştü. Bir işe tutkuyla, isteyerek bağlandığınızda, kendinizi geliştirmeniz kolaylaşıyor. Türkiye’de ve yurt dışında birçok yere seyahat ettim, bu sayede hem dünyanın zenginliklerini görme fırsatı buldum hem de kendime geniş bir arşiv oluşturdum. Fotoğraflarım, yurt dışında birçok sergide ve yayında yer aldı, uluslararası fotoğraf festivallerinde küratörlük yaptım ve çok olumlu dönüşler aldım. Beni, dünya genelinde çok önemli eserlerin başvurduğu, prestijli bir yarışmanın jürisine götüren süreç de kısaca böyle gelişti” dedi.