Alanya HEP Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Karakoç, Akademik Bakış’a konuk oldu. Mehmet Karakoç, Akademik Bakış’ta Michael Kuyucu’ya bilgisayar mühendisliğinden mezun olanların hangi alanda iş bulabileceği ve nerelerde çalışabileceğini anlattı.

Bilgi işlem, bilgi teknolojileri, bilgiye erişim teknolojileri ya da gibi merkezlerde yönetmen kurucu yönetici gibi yönetici olarak mühendis olarak çalışabilen araştırma ve geliştirme yapan, ARGE mühendisi olan öğretim elemanı olarak sektörde çalışabilecek kişiler oluyor bilgisayar mühendisleri.

Bankalar, devlet daireleri, belediyeler, özel şirketler, kendi iş yerleri, freelance olarak çalışabilme, eğitim kurumlarında, üniversitelerde, bilgi işlem kurumlarında, bilgi işlem barındıran kurum ve kuruluşlarda, kamu veya özel kuruluşlarda, şirketlerin bilgi teknoloji bölümlerinde, bankacılık kapsamında, coğrafya bilgi sistemleri, e-devlet, eğitim, elektronik, savaş savunma sistemleri, endüstri, finans, pazarlama, lojistik hizmetleri… gibi birçok alanda çalışmaktalar.

Robotik robot bilim, ticaret, turizm, sağlık bilgi sistemleri, üretim, yapay zeka, sinyal işleme, tasarım ve tedarik gibi birçok farklı sektörü verebilme şansımız var.

O kadar çok fazla alan var ki, bunlara alan olarak bakabilme, sektör olarak bakabilme bir ders olarak bakabilme…

Örneğin oyun programı sektöründe ilerlemek isteyen bir arkadaşımız olabileceği gibi bu bir sektör bir alan.

Örneğin görüntü işleme, sinyal işleme nasıl bir sektör ise bu kapsamda görüntü işleme bir ders.

Özetle demek istediğim şu; bilgisayar mühendisliği olarak ve Alanya üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü olarak esas yapmak istediğimiz şey; parçaları gerçekten doğru bir şekilde birleştirebilmek ve bu yönde kazanımlarda bulunabilmek. Öğrenci arkadaşlarımızı bu yönde  geliştirip de iyileştirebilmelerini hem öğrenimleri süresince hem de mezuniyetlerinden sonra bu şekilde yollarına devam etmeyi onlara açıkçası aktarabilmek ana hedefimiz diyebilirim.

Programı İzlemek İçin: