Beykoz Üniversitesi‘nin kuruluşundan bu yana rektörlüğünü yapan Prof. Dr. Mehmet Durman, Cumhurbaşkanlığı kararıyla ikinci kez üniversitenin rektörlüğüne atandı. Kurucu Rektör Prof. Dr. Mehmet Durman öncülüğünde ilk dört yılını başarıyla sürdüren Beykoz Üniversitesi evrensel bir üniversite oluşturma misyonuyla çalışmalarım devam ettirecek. Beykoz Üniversitesi‘nin Kurucu Rektörü olan Prof. Dr. Mehmet Durman, Cumhurbaşkanlığı kararıyla ikinci kez rektörlüğe atandı. 2016-2020 yıllan arasında üniversitenin gelişimine büyük emek veren Prof. Dr. Mehmet Durman, 1 Ocak 2021 tarih ve 2021/19 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Beykoz Üniversite’sinin yeniden rektörü oldu. Beykoz Üniversitesi‘nin ilk 4 yılındaki başarılı adımlarının öncüsü olan Durman’ın tekrar üniversiteye rektör olarak atanması, üniversitenin akademisyen ve öğrencileri tarafından memnuniyetie karşılandı.

Yüksekokuldan üniversiteye

Temeli 2008 yılında Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile atılan Beykoz Üniversitesi, resmi olarak 2016 yılında İstanbul Kavacık’ta kuruldu. Kurucu rektörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Durman’ın yaptığı Beykoz Üniversitesi‘nde; ‘İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’, ‘Sanat ve Tasarım Fakültesi’, ‘Sosyal Bilimler Fakültesi’, ‘Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ olmak üzere dört fakülte bulunuyor. Bu fakültelerin yanı sıra Beykoz Üniversitesi çatısı altında; Yabancı Diller Yüksekokulu’, ‘Sivil Havacılık Yüksekokulu’ olmak üzere iki yüksekokul, Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki meslek yüksekokulu ve yüksek lisans ve doktora programlarının sunulduğu bir Lisansüstü Programlar Enstitüsü de hizmet veriyor.

Akademik kariyeri İngiltere’de başladı

Beykoz Üniversitesi‘nin evrensel bir üniversite olması için özverili bir şekilde çalışmalarım sürdüren Prof. Dr. Mehmet Durman, 1961 yılında Bursa’nın M. Kemalpaşa ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa’da tamamlayarak, 1978 yılında girdiği İ.T.Ü Kimya-Metalurji Fakültesi’nden 1982 yılında Metalürji Mühendisi olarak mezun oldu. 1984 yılında MEB yurtdışı doktora bursunu kazanarak gittiği İngiltere’ de, 1989 yılında Birmingham-Aston Üniversitesi‘nde doktorasını tamamladı ve 1989-90 yıllan arasında aynı üniversitede araştırmaa olarak doktora sonrası çalışmalarda bulundu. 1990 yılında Yardımcı Doçent olarak İ.T.Ü Sakarya Mühendislik Fakültesi ‘ne öğretim üyesi olarak atanan Durman, 1992 yılında Doçent unvanını aldı.

Kaynak: Hürses Gazetesi