Yozgat Bozok Üniversitesi S.B. M.Y.O. Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölüm Başkanı Batuhan Kalaycı, Doç.Dr. Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölüm hakkında bilgiler veren Kalaycı, “Tabi ki Yozgat’ta 2 yıldır faaliyet gösteren bir bölümüz ancak son derece hem ulusal hem uluslararası projeler yapıyoruz. Bunları bizi dinleyen öğrenci arkadaşlarımız ya da onların ebeveynleri de zaten internette paylaştığımız görseller üzerinden, videolar üzerinden, tanıtım kliplerimiz üzerinden takip edebilirler. Zaten radyo televizyon programı dört duvar arasında yani sadece sınıfta işlenen bir bölüm değil, radyo televizyon programı eğer kurulmuşsa bir üniversite bünyesinde saha çalışması gerektiren bir bölüm, program. O yüzden bizim de sektörel çalışmalarımız oldukça fazla.

Tabi biz 2017 yılında başladık eğitim öğretime ve daha sonra bir yıl da öğrenci alım sürecimiz vardı. Şu an bölümümüzün kontenjanı 1. öğretim programımız var, 2. öğretim programımız yok ama 1. öğretimde 60 tane kontenjanımız var. Yani her yıl 60 öğrenci alabiliyoruz. Görsel işitsel teknikler ve medya yapımcılığı bir kere çağın bölümü. Neden? Çünkü hem görsel, hem işitsel, hem medyanın bütün dinamiklerini öğreniyorsunuz. Burada aslında biz ders müfredatı olarak sadece öğrencilere kamera, kurgu, teknik gibi ayrıntıları öğretmiyoruz. Onları aynı zamanda fakültelere hazırlıyoruz dikey geçiş sınavıyla. Eğer öğrenci fakültede okumak istemiyorsa sadece ön lisans programını bitirip sektöre atılmak istiyorsa o zaman şu tarz bilgileri de alıyorlar, yani bu işin teknik ve mutfak kısmını değil de öğrenci medyayı takip ettiğinde, bir radyo programını, bir televizyondaki yayınlanan haberleri, dizi, filmleri izlediği zaman oradaki bilinçaltı mesajlarını, medyadaki söylem analiz ve onun görsel analizini çok rahat yapabiliyor. Yani medya metinlerini doğrudan kabul etmek ve onu almak yerine daha eleştirel, daha acaba diyerek bakıp daha doğru bir yoldan medyayı takip edebiliyor. Ama bizim öncelikli yani bölüm olarak öncelikli hedefimiz bizim öğrencilerimizin bir kere bir meslek kazanması. Üniversitemizde çok ciddi ekipmanlar var mesela meslek yüksekokuluyuz.” dedi