Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilere çağrıda bulunarak sokağa çıktıklarında dikkatli olmalarını söyledi. Bakan, okulların açılışıyla ilgili paylaşımında da, “Okulların açılması bir takvim değil, bir toplum sağlığı meselesidir” dedi.

Çocuklara ağaçlara sarılmalarını öğütleyen Bakan Selçuk, şunları paylaştı:
“Yarın (bugün) çocuklar dört saat dışarıda olabilecekler. Şu aşamada dışarı çıkabiliyor olmak, arkadaşlarla buluşup oyun oynamak anlamına gelmesin. Markete gidelim istediğini alalım anlamına gelmesin. Aile büyüklerimizi ziyarete gidelim, özledik, görüşelim anlamına gelmesin. Bu sürecin sizin kontrolünüzde olmasına lütfen dikkat edin. Çocuklar, arkadaşları, sevdikleri yerine ağaçlara sarılsınlar. Marketten alacakları yerine doğadan alabildiklerini alsınlar, derin nefesler, daldan meyveler gibi… Bol bol yürüsünler, koşsunlar ama kalabalıklara karışmasınlar. Sadece yürüme mesafesinde kalabileceklerini lütfen unutmayalım. Bu hepimizin sağlığı, geleceği için çok önemli.”

‘OKULLARIN AÇILMASI BİR TAKVİM DEĞİL, BİR TOPLUM SAĞLIĞI MESELESİDİR’
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı diğer paylaşımda da ‘Okulların açılması bir takvim değil, bir toplum sağlığı meselesidir’ diyerek kamuoyuna sosyal medya hesabından şu sözleri aktardı:
“Milli eğitim Bakanı olarak kamuoyundan ricam, okulların açılmasına bir takvim olarak bakılmamasıdır. Okulların açılması demek, 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmenin evlerinden dışarı çıkması, sonra her birinin yeniden ailesiyle buluşması demek. Bu bir toplum sağlığı meselesidir ve bilimsel verilerle hareket etmek ön koşuldur. Her tarih için, hazırlığımız tamam. Okullar ne zaman açılacak sorusunun şu an tek cevabı var: ‘Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için en güvenli zamanda, en güvenli şekilde açılacak. Bu tarihi ve uygulama şeklini de bize bilimsel veriler söyleyecek.’”