Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (VAN YYÜ) yapımı tamamlanan “Genç Ofis”in açılışını yaptı.

Van ilinde bir dizi programın ardından Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekilleri Abdulahat Arvas, İrfan Kartal ve Osman Nuri Gülaçar ile birlikte Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine gelen Bakan Kasapoğlu, Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi, Prof. Dr. Sedat Yayla, Genel Sekreter Doç. Dr. Sebaheddin Şevgin ve Üniversite Senato üyeleri tarafından karşılandı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan “Genç Ofis”in açılışında konuşan Bakan Kasapoğlu, kentte gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Gençlerimizi her şeyin en güzeliyle buluşturacağız”

Van’ın ev sahipliğiyle her zaman heyecan ve duygu dolu bir yer olduğunu belirten Kasapoğlu, şunları kaydetti: “Gençlerimizi tesislerle, salonlarla ve tüm imkânlarla buluşturacağız. Biliyorsunuz geçen haftalarda imzaladığımız protokoller vardı. İmzalanan bu protokollerle hem Van’da hem de ilçelerinde çok önemli tesisleri birlikte inşa edeceğiz. Bu manada her tesisin bir de genç ofisinin olduğunu da vurgulamak istiyorum. Tüm tesislere hep birlikte sahip çıkacağız. Bu tesislerin, bizim ve gençlerin tesisleri olduğunu bileceğiz. Buraları dolu dolu değerlendireceğiz. Sizlerden tek beklentimiz bu. Buradaki genç ofis, Türkiye’nin en hızlı donatılan genç ofisi oldu. Bu konuda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü ve çalışma ekibine teşekkür ediyorum. İnşallah bir ve beraber olacağız. Birlik ve beraberliğin bereketiyle de halkımızı, gençlerimizi her şeyin en güzeliyle buluşturacağız.”

“Öğrencilerimizin bizden istedikleri ilk şey daha fazla sosyal aktivite”

Genç Ofis açılışında Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli bir konuşma gerçekleştirdi. Rektör Şevli konuşmasında, pandemi öncesinde Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Sayın Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın katılımlarıyla YÖK’te iş birliği protokolü imzalanmıştı. İmzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde, öğrencilerimizin eğitsel, sosyal, kültürel, gönüllülük ve sportif faaliyetlerinin geliştirilmesi,​ sosyal sorumluluk faaliyetlerine katılmaları ve kişisel kapasite gelişimlerine katkı sağlanması amacıyla üniversite kampüslerinde “Genç Ofisler” kurulması yönünde bir adım atılmış oldu. “Geçen yıl il müdürümüz Nevzat İnanç beyle birlikte hem kız hem de erkek yurtlarına yaptığımız ziyaretler sonucunda; öğrencilerimizin bizden istedikleri ilk şey daha fazla sosyal aktivite oldu. Üniversitemiz güçlü akademik kadrosuyla akademik olarak öğrencilerimize çok iyi eğitim vermektedirler. Sosyal anlamda da öğrencilerimizin kişisel gelişimlerine katlı sağlamak amacıyla kısa bir süre önce Üniversitemiz ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü arasında 21 Ocak 2021 tarihinde “Gençlik Ofisi” İş Birliği Protokolü imzalamıştık. 12 gün önce Sayın Bakanımız Van’a teşrif etmişlerdi ve Genç Ofis’in açılışı için bize söz verdiler. Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü de 12 gün gibi kısa bir süre içinde Genç Ofis’i tefrişatı ile birlikte tamamladılar ve bu gün de açılışını yapıyoruz. Bu konuda, desteklerini bizden esirgemeyen Sayın Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Kasapoğlu, Genç Ofis’teki güzel sanatlar, müzik, inovasyon, stüdyo ve tiyatro atölyelerini gezdi, gençlerin seslendirdiği şarkılara eşlik etti.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Van’dan Hoy cephesindeki askerlere cephane taşıyan ve dönüş yolunda çoğu soğuktan donarak şehit düşen “120 Kahraman Çocuk”un anlatıldığı tiyatro oyununu izleyen Kasapoğlu, açılışı gerçekleştirilen Genç Ofis’ten ayrıldı.