Ayvansaray Üniversitesi Dijital Oyun Geliştirme Merkezi Koordinatörü Burak Dervişoğlu Akademik Bakış Programına konuk oldu. Dervişoğlu , Michael Kuyucu’ya oyun geliştirme merkezi olarak hazırladıkları iki sosyal sorumluluk projesi ve dijital oyunu anlattı.

“Toprak için Koş” Oyunu Bir Ayda Tamamlandı

Ayvansaray Üniversitesindeki kuluçka merkezinde yer alan oyun merkezi açılmadan önce ben öğrencilerime dedim ki “gençler biz bu işi önceden bir yapalım gösterelim bu işi yaptığımızı.”

Aslında bizim 10-15 tane demo oyunumuz var. Daha sonra arkadaşlar biraz daha sosyal sorumluluk projelerine yönelmek istediler. Bu tamamen aslında çocuklardan bize gelen bir şeydi. Ben de her şeyi kabul ediyorum zaten yeter ki onlar üretsin, bir şeyler yapsınlar. Bizim için önemli olan portföy. Onları yapmamız lazım öğrencileri desteklememiz lazım. “Toprak için Koş” oyununu da yaklaşık 10-15 kişi arasında çalışan bir ekiple oluşturduk. Gönüllü bir projeydi. Öğrenciler SMA hastası çocukların ilerleyen zamanlarda koşmasını canlandırmak için bir şeyler yapmak istediler. Çünkü onlar iyileşince normal bizim gibi yürüyüp koşabiliyorlar. Birazcık da kampanyaya destek olmak için bu tarz bir oyun yapmak istedi öğrencilerim. Toprak SMA tip 2 hastası. Kampanyası tamamlanırsa normal bir birey gibi gezebilmek ve koşabilecek. Videolarında hep ‘koşmak istiyorum’ diyor. O yüzden biz de öğrencilerimle bu tarz bir proje yaptık. Çok güzel oldu. Çünkü Toprak’ın tanınmasını istiyorduk biz ve bunu bu oyunla başardık.

Oyunda Puan Herkese Bir Fidan Dikiyoruz

Bizim Türkiye’nin her bölgesinden öğrencilerimiz var. Alanya’da öğrencilerim var, Akdeniz’de okuyan öğrencilerim var. Özellikle onlar ‘ya hocam biz bir şey yapalım bu kampanyaya destek olalım biz de bir fidan dikelim’ dediler. Acaba nasıl bir şey yaparız diye öğrencileri yönlendirdim. Beyin fırtınası yaptılar. Onda da yaklaşık 10-15 kişilik bir ekip çalıştı.

O oyunda da öğrenciler dedi ki “hocam bir oyun yapalım”, yangın yansın oyunda biz de helikopterimizle gelip söndürelim. Belirli bir puan elde edince de oyunda bir fidan dikelim. Oyundaki fidanlarımız da bize gerçek bir fidan olarak dönsün” oyunu tasarladılar ve bir ayda tamamladılar. Ayvansaray Üniversitesi olarak o oyunu oynayan ve o puanı elde eden herkes adına birer tane fidan dikiyoruz.

Üçüncü Proje Hayvana Şiddet Konusunda

Bundan sonraki projemizde, hayvan hakları ve hayvana yönelik şiddet konusunda bir oyun yapmayı planlıyoruz. O da büyük ihtimalle bilgisayara çıkacak ve Aralık ayının sonunda çıkmasını bekliyoruz.

Programı Dinlemek İçin: