2016 yılında Tolga Yazıcı tarafından kurulan İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Doğa Sigortanın  sahibi Nihat Kırmızı’ya satıldı. Konu ile ilgili İstanbul Ayvansaray Üniversitesi mütevelli heyeti başkanı Tolga Yazıcı yaptıpı açıklamada “ Devredilme yok, mütevelli heyetine yeni bağışçılar eklendi. Kaynak arayışı içindeydik. Nihat Kırmızı büyük bir bağışla kurumumuza katıldı. Allah ondan razı olsun. Ben hala mütevelli heyetindeyim. Yönetim aynı şekilde devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Bünyesinde üç fakülte, iki enstitütü ve iki meslek yüksek okuluna sahip Ayvansaray Üniversitesi eğitim- öğretim hayatına Plato Meslek Yüksek okulu olarak başlamıştı.  Üniversitenin yeni sahibi olan Nihat Kırmızı, 2014 yılında sigortacılığa başlayan Urfalı bir iş adamı ve TÜSİAD üyesi. Kırmızı’nın ayrıca  Galatasaray Kongre üyeliği ve GSYİAD üyelikleri var.

Böylece 2019 yılında sermaye değiştiren üçüncü üniversite İstanbul Ayvansaray Üniversitesi oldu. 2019 yılında ilk Bilgi Üniversitesi  Can Holding’e devredilmiştir. İstanbul Şehir Üniversitesi de Ülker Grubunun verdiği desteği açıklamasından sonra YÖK tarafından garantör üniversite olarak Marmara Üniversitesine bağlanmıştı.

Nihat Kırmızı, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nin internet sitesinde şu açıklamayı yaparak yeni mütevelli heyeti başkanı olduğunu duyurdu: