Renkolog Ayşen Bulut Akademik Bakış Programında Doç.Dr. Michael Kuyucu’nun konuğu oldu. Ayşen Bulur renkoloji kavramı hakkında bilgiler verirken renkolojinin astrolojiden farkına değindi. Ayşen Bulut Akademik Bakış programında bir insanın renk haritasının ne işe yaradığını ve bu bilimin nasıl çalıştığını anlattı. İşte Ayşen Bulut’un renkoloji hakkında Akademik Bakış’a yaptığı açıklamalar:

Ben Yola Renkolog Olarak Çıktım

Renkolog olarak yola çıktım. 8 sene önce eğitimini aldım. Eğitimini aldıktan sonra çok renkli bir kavram olduğunu görünce ‘ben dedim bu yolda yürümeye devam edeceğim ve Renkolog olacağım’ dedim. Renkleri insanlarla tanıştırmak istiyorum dedim. İnsanlar renkleri tabii ki biliyorlar. Herkes görsel olarak renklerle bir arada ama çoğu kişi renklerin ne anlama geldiğini bilmiyor. Ben bunun için çalışmalara başladım renkolog kimliğimle. Renkolog olarak da sadece renklerle insanları tanıştırmak değil onlarla birlikte nasıl yol alınması gerektiğini anlatıyorum.

Renkolojiyi Türkiye’de İlk Yapan Kişilerden Biriyim

Kitabımda da buna yer verdim. Bir renkoloji alanı var bu Türkiye’de ilk yapan kişilerden birisiyim. Renkolojide de sizin renk haritanız çıkıyor. Yani sizin renk haritanızda ilk başta yaşam yolu renginiz arkasından onun negatif hali arkasından da size konulan isim. Bu ismin rengi egonuzun ruhunuzun duygunuzun yedi, sekiz sayfalık bir haritanız çıkıyor. Doğum tarihinizde yani yaşam yolu renginiz içinizdekini dışına getirme yolculuğunun başlangıcıdır. Kim olduğunu bilme hissetmeye başladığınız zaman gerçekten bilerek neden doğduğunuzun farkına varmaya başlıyorsunuz. Ben sizi bunlarla yüzleştirip size ayna tutuyorum ve bu yaşamda neler yapılması gerekiyor. Çünkü artık kişi rengini öğreniyor. Bu renkle neler yapabilir kişi nasıl yol alabilir. Örnek veriyorum diyelim ki çocuğunuz var ebeveynsiniz acaba ileride çocuğunuz ne meslek sahibi olacak işte o renginde gizli.

Renkolojide Sadece Doğum Tarihiniz Lazım

Bizde saat yok astrolojide saat var. Bizde sadece doğum tarihiniz var. Yani siz doğarken ki auranızla çalışıyoruz. Auranızdaki oluşan renkle çalışıyoruz. Bundan yol alıyoruz ve sonradan da kademeleri var tabii bunun. Sonra sizi tamamlayıcı diyorum ki sizin renginiz kırmızı diyelim sizin görgü yönünüz yani negatife çekildiğiniz zaman siz kendinizi dışarıya gösteriyorsunuz ve nasıl pozitife çevirmeniz gerekiyor. Işte hepsi renklerinizde gizli. Renklerin dili kapıları açma ve ışığı yakma yeteneğine sahiptir. Sessizce bizimle birlikte yol almaktadır. Yaşam rehberliği için sizin yani kişilerin yaşam rehberliği için renkleri keşfediyoruz ve renk kodunuzla uyum içinde yaşamı öğreniyorsunuz. Yani bir nevi renkler sizin hayatınızı kolaylaştırıyor.

Rengine Göre Ne Yapması Gerektiğini Söylüyoruz

Kendi rengini öğrenen kişi ne yapması gerektiğine daha kolay karar veriyor. İlişkinizde diyelim ilişkinizde uyum karşınızdaki kişini de doğum tarihini biliyorsanız bunun rengini bulursanız doyum için neler yapmanız gerekiyor. İşte kitabımda bunların hepsini yazdım. Olumlamalar yazılı, kişilerle uyumlamalar yazılı hepsini yazdım. Yani en iyi hayatı yaşamak için hakikaten renklerin diline daha derin bakmamız gerekiyor. O zaman ne oluyor bunu biliyor musun sizin hikayeniz oluyor. Ben eğitimi Portekiz asıllı İngiliz asıllı eğitmenlerden aldım.

Kişilerin RENK Haritasını Çıkartıyoruz

Kişilerin haritası çıkıyor. Sizin kendi renginiz size kim olduğunuzu gösteriyor. Sadece ne kadar dışarıya iyi görünebileceğiniz değil sizin yaşamınızı meydana çıkartıyor renkleriniz. Renkler her zaman görsel bir hikaye anlatıyor. Harika mesajları var. Hatta o kadar güzel sözleri var ki renklerin yalnızca kişilere diyorum ki lütfen uyanın onlara biraz kulak verin onları biraz dinleyin. Çünkü renkler çok güçlüdür. Ruh halinizi bile değiştiriyor. Potansiyelinizi en üst seviyeye çıkartıyor ve kendi renk yolumuzu bularak sizlere yardımcı oluyoruz. Şimdi şöyle bir şey nasıl diyeyim çok kolay renk haritasını çıkarmak çok kolay bir yolculuk değil. Çünkü niye diyeceksiniz bunun için bir tecrübe gerekiyor. Bağlantılar var çünkü. Ben sizin yaşam yolunuzu bulduktan sonra sizin egonuzun sizin maskenizin gölgenizin hepsinin duygunuzun bir çalışması var. Bunları birbirine bağlantısı olmalı. Bunu kişi öğrendiği zaman tecrübeleriyle birlikte yani ben bir kişiye harita yaptım ve bu işi öğrendim demek mümkün değil.

İsminizdeki Rengi Bulmanız Gerekir

Şimdi dünya artık çocuklarını seçmeye başladı. Farkındalığı olan kişiler bu çocukların arasına girecek. O yüzden ben de diyorum ki renk bilincini yükselterek farkındalığınızı kazanın ve öz farkındalığınızı geliştirin. Öz farkındalık geliştikçe sevgimiz büyür. Zaten içimizde bir sevgi var bu sevgiyi daha da ve affetmeyi bağışlamayı öğrenirsiniz farkındalıkla. Onun için diyorum ki renklerle birlikte yol alıp yani iş yerinizde nasıl bir renk kullanacaksınız bunun tamamlayıcı monokromatik renkler triyat renkler bunların hepsinden bahsediyorum. Yani bir iş yerinizde bir rengi tek bir halde kullanmak istemiyorsanız lütfen triyat yöntemine girin. Yani bunların hepsinin bir çeşidi var. Dediğim gibi ben herkesle renkleri tanıştırmaya başladım tanıştırmaya da devam ediyorum. Ben eğitimlerde seminerlerde kurumsal firmalarla da çalışıyorum. Harita yaptığım kişilerde bana en çok neden ben bunu yaşıyorum neden hep benim başıma geliyor niçinler işte bunu bulmak için ne yapmamız gerekiyor biliyor musunuz? İsmimizdeki rengi bulmamız gerekiyor. İsmimizdeki rengi bulduğumuz renklerin içerisinde şayet çalıştığımız 9 rengin ait olduğu 9 renkten olmayan renkler varsa isminizde işte o renklerle çalışıyoruz. Olan renkler değil olmayan renklerle isminizle çalışıyorum. İsminizde olmayan renkler nedenleri ve niçinleri gösteriyor.

Bütün insanları kendi renk karakterine göre nasıl ayırt etmeniz gerekiyor. İlişkinizde daha kolay ilerlemeniz için rengini bulması kafi zaten. Ona göre davranıyorsunuz. Ben şimdi sizin renginizi bileyim ben size ona göre davranıyorum. Zorlamıyorum kendimi. Mesela diyorum ki kırmızı rengine diyorum her gün söylenecek olumlamaların var diyorum. Mesela sizin renginizi buldum kırmızı çıktı çevrendeki herkese ve her şeye bağlıyım diyorum. Lütfen diyorum bu dediklerimi 4 kalem zaten stickera yazın banyonuzun aynasına asın. Çünkü bilinçaltımızı kodlandırma 21 gündür. Diyorum ki siz kırmızı rengine sahipsiniz sizin için söylenecek olumlamalar şunlar diyorum ben bağlantıda kalıyorum sağlam bir temel oluşturuyorum. Yaşamdaki güvenlik istiktrar bana güven duygusu aşılıyor ve beni gerçek yüksek benliğime bağlıyor gibi gibi sözler var. Başka tavsiyeler var diyorum ki kırmızı rengine her şeyi bilmek zorunda değilsin kabul et. “Çok çabuk kızma”. “Dinle”. “Sabırlı olmayı öğren” çünkü kırmızı rengine sahip kişi çok enerjiktir. Deyim yerindeyse duramaz. İşte ne oluyor ben kurumsal firmalarla çalışıyorum diyorum ki kırmızı renkli kişi işi alırken ön planda bulundurun arkalarda tutamazsınız onu başarısız olur. Bunun gibi bir sürü tavsiyeler var her rengin tavsiyesi ayrıdır yalnız. Sarı rengine diyorum ki düzenli olmaya çalış mavilere diyorum ki kendine güven duygunu lütfen hatırla turuncuya diyorum ki verdiğin kararların arkasında dur yeşile diyorum ki bazen hayır demeyi öğren. Bunların hepsi birbirini tamamlıyor tavsiyeler olumlamalar uyumlamalar ne oluyor sizin gücünüzü arttırıyor. Bilinçaltınız kodlanıyor ve bilinçaltınız kodlandığı zaman tabiatla evrenle kolaylıkla iletişime geçebiliyorsunuz. Karmanıza uygun hale geliyorsunuz kendinizi keşfediyorsunuz. Atalarınızdan getirdiğiniz renk karma şeklinde atalardan getirilen daha uygunluk halini getiriyorsunuz. O zaman da mutlu oluyorsunuz zaten.

Program Podcastini Dinlemek İçin: