ArelPOTKAM Merkez Personellerinden Malzeme Teknolojileri Uzmanı Erdi BULUŞ, 19-20 Aralık 2019 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Düzce Teknopark,  TÜBİTAK, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Sanayi ve İş Dünyası İşbirliği Uygulamaları ve Araştırma Merkezi (DÜSİMER) iş birliği ile düzenlenen Düzce-Bolu Ar-Ge Proje Pazarı’nda “Ağızda Çözünen Doğal Protein Kaynaklı NanoŞerit Üretimi” projesi ile birincilik kazanmıştır. Kazanılan proje ile ağızda çıkan yaraların giderilmesi, günlük alınması gereken kalori miktarını içeren beslenme özelliklerini taşıyabilme ayrıca yağ yakıcı doğal katkı maddeleri ve ilaç yüklenebilme gibi özellikleri ile ticari potansiyel taşıyan bir ürün geliştirilmiştir. Proje pazarında standımızı Nobel İlaç yetkilileri ziyaret etmiş olup, ilaç yüklü NanoŞeritler üzerine görüşmelerde sağlanmıştır.

Düzce Teknopark binasında gerçekleştirilen etkinliğe; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Düzce Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özkan Şahin, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Düzce Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vefa Pehlivan, iş dünyasının önemli girişimcileri, çeşitli üniversitelerden gelen girişimci akademisyen ve öğrenciler ile davetli misafirler katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Düzce Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vefa Pehlivan, MÜSİAD olarak her zaman bu tür projelere destek olmaya çalıştıklarını belirterek, gerçekleştirilen Düzce-Bolu Ar-Ge Proje Pazarı’nda da güzel projeler olduğunu söyledi. Girişimci adayların ortaya çıkarmış olduğu bu projelerin ticarileşmesi için desteklerinin devam edeceğini vurgulayan Vefa Pehlivan, programda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

 

Düzce Üniversitesi, 18 Ekim 2016 tarihinde, 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreninde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından, “Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” temalı proje çalışması kapsamında Sağlık ve Çevre alanlarında pilot üniversite ilan edilmiştir. Bu kapsamda düzenlenen Düzce-Bolu Ar-Ge Proje Pazarı’nda Düzce Üniversitesi Yönetimi ile Üniversitemiz ve üniversitemize bağlı araştırma merkezleri olan ArelPOTKAM ve ArelMEDİ ile “Sağlık ve Çevre” alanında işbirliği görüşmeleri sağlanmış olup, protokol hazırlığı başlatılmıştır.