Türkiye dahil altı ülkeden farklı kuruluşların, Akdeniz Biliminin yaygınlaştırılması amacıyla bir strateji geliştirmek üzere bir araya geldiği MEDNIGHT projesi, 30 Eylül tarihinde tüm katılımcı ülkelerde eşzamanlı etkinliklere ev sahipliği yaptı. İstanbul ayağı ise Kadir Has Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Müze Gazhane’de düzenlenen organizasyonla yapıldı.

6 Ülke Katıldı

Akdeniz Araştırmacılar Gecesi, kısaca “MEDNIGHT” adlı projeye altı Akdeniz ülkesi – İspanya, İtalya, Yunanistan, Kıbrıs, Türkiye ve Mısır – katıldı.

2020 yılında başlatılan ve üçüncü yılını kutlayan MEDNIGHT projesi, “Horizon Europe” programının “Marie Skłodowska-Curie Actions and Citizens” çağrısı sayesinde Avrupa Birliği’nden fon aldı. MEDNIGHT, SciCo Yunanistan koordinasyonunda FISABIO, INCLIVA, CSIC, MUDIC, El Caleidoscopio, SciCo Kıbrıs, Messina Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Avrupa Kadın Rektörler Derneği (EWORA) olmak üzere 10 konsorsiyumun katılımından oluşuyor. Kadir Has Üniversitesi’nde projenin yürütücülüğünü Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Taner Arsan, İdari İşler Yürütücülüğünü ise Begüm Özcan üstlendi.

Proje, kıyılarında 500 milyon kişinin yaşadığı Akdeniz bölgesindeki ortak sorunları tanıyarak, “deniz ve kirlilik”, “iklim ve temiz enerji”, “diyet ve beslenme” ve “yaşam ve sağlık” gibi alanlardaki ortak kaygılara yönelik değerleri, araştırma ve teknoloji desteklerini vurgulamak ve hedefledi.

Yunanistan’da Başladı

MEDNIGHT 2022 yılı etkinlikleri, Nisan başında Yunanistan’ın Midilli adasında başladı. O zamandan beri proje ortakları, MEDNIGHT’ın temsil edildiği farklı ülkelerde paralel faaliyetler yürüttü. Örneğin, akademik yılın sonu ve yaz aylarına denk gelen “Mind the Lab” deneyleri, “Araştırmacılar Okula Dönüyor” veya “Bilimin Akdeniz Yüzleri” sergisi Eylül ayında proje kapsamındaki “Laboratuvarlara Dikkat!” atölyeleri ve araştırmacıların okullara ziyaretleri sayesinde çocuklar ve gençler Akdeniz Bilimi ile tanıştı. Yine aynı ay içerisinde Akdeniz Bilimi’nin kapsadığı 4 öncelikli alanı (Deniz ve Kirlilik, İklim ve Temiz Enerji, Diyet ve Beslenme, Hayat ve Sağlık) ele alan özel video kanalı Mednight TV 2022’nin galası yapıldı.

İstanbul Ayağını Kadir Has Üniversitesi Üstlendi

Etkinliklerin İstanbul ayağı, Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde 30 Eylül Cumartesi günü 11.00-22.00 saatleri arasında Müze Gazhane’de düzenlendi. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz ile Avrupa Kadın Rektörler Derneği (EWORA) Başkanı Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in açılış konuşmalarını yaptığı bu özel günde, her yaştan katılımcılar  gün boyu Müze Gazhane’nin farklı alanlarına dağıtılmış olan atölyelerde Kadir Has Üniversitesinin farklı bölümlerinden bilim insanları katıldı.