Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye ve İç Hastalıkları Uzmanı Uzman Dr. Haluk Mumcuoğlu, Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu ve koronavirüs hakkında açıklamalarda bulundu.

Virüsün tanımıyla konuşmasına başlayan Mumcuoğlu, “Hastalıklara yol açan etkenleri başlıca üçe ayırabiliriz. Bunlar; mantarlar, bakteriler ve virüslerdir. Virüsler dışarıdayken çok fazla canlı gibi davranmayan, canlı organizmaya girdiği zaman canlılık özelliği gösteren çoğalan ve dokulara çeşitli hasara yol açan enfeksiyon ajanlarıdır. Mantarlara ve bakterilere göre çok daha basittir. Ancak yaptıkları enfeksiyonlar oldukça ağır, ölümlere dahi yol açabilirler.” dedi.

Koronavirüsün RNA virüsü olduğunu belirten Mumcuoğlu, “Virüslerde ya RNA ya da DNA bulunur ve buna göre RNA ile DNA olmak üzere ikiye ayırıyoruz. Koranavirüs bir RNA virüsüdür, çeşitli zarflıdır, özel tıbbı şeyleri vardır. Dış kısmında korona dediğimiz taç tabakası vardır. Adı da buradan gelmektedir. Latince taç anlamına geliyor korona.” diye konuştu.

Dr. Haluk Mumcuoğlu koranavirüsün etkilerine de değinerek, “Birincisi bizim için önemli olan ateş 38 derecenin üzerinde olan ateştir. İkincisi üst solunum enfeksiyon bulgularıyla geliyor. Boğaz ağrısı olabiliyor, üşüme titreme ateşle birlikte ortaya çıkabiliyor. Genelde baş ağrısı tüm vücutta kırgınlık, kas ve eklem ağrıları gibi şikayetlerle ortaya çıkabiliyor. Alt sonum ile ilgili olduğu zaman ise durum değişiyor. Bronşiti ve akciğeri etkilediği zaman eşlik eden semptomlar tamamen farklı oluyor. Bunlar nefes darlığı, dakikadaki solunum sayısının artması. Bunun dışında baş ağrısı ile birlikte bulantı ve kusma ve isal eşlik edebiliyor. Bu da vücutta sıvı kaybına neden olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüsün kuluçka süresi ile ilgili de bilgiler veren Mumcuoğlu, “Hastalık vücuda girdikten sonra hiçbir semptoma yol açmadan sesiz bir şekilde beklemiş olduğu periyoda kuluçka süresi diyoruz. İlk başlarda yapılan çalışmalarda 2 ila 11 gün olarak biliniyordu ama şu an 14 gün vücutta sessiz bir şekilde beklediği bilinmekte. Bu süre zarfında herhangi bir hastalığa yol açmadıysa 14 gün sonra risk minimuma iner.” dedi.

Son zamanlarda kendisine koronavirüsün bulaştığı şüphesiyle çok sayıda hastanın başvuru yaptığını hatırlatan Mumcuoğlu, “Özellikle yurt dışında gelenler veya yurt dışından gelenlerle temasa geçtiğini söyleyip ‘koranavirüsü mü kaptım?’ diye bize çok başvuru var. Yapmış olduğumuz tenkitlerde şu ana kadar ne ben ne de ülke genelinde böyle bir durum ile karşılaşmadık. İnşallah da karşılaşmayız. Böyle bir durumda da Sağlık Bakanlığı gerekli hazırlıkları yapmış durumda.” dedi.

Dr. Haluk Mumcuoğlu son olarak vatandaşlara, “Şikâyetleri olduğu zaman tabii ki ihmal etmesinler fakat gereksiz yere panik yaparak kendi psikolojilerini bozmasınlar.” uyarısında bulundu.