İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Araştırma Görevlisi Mesut İris,  Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

Mesut İris, öncelikle üniversitelerde araştırma görevlisi olmak isteyenlere seslenerek “Biz daha lisedeyken akademisyenlik hiç aklımızda olmuyor. Seçtiğimiz bölümü direkt sektörel özellikler nezdinde seçiyoruz. Ben gazeteci olmak için iletişim fakültesini seçmiştim. Fakat üniversitenin daha ilk yılında öğrenci olarak oturduğum sıradan karşı taraftaki kürsüye geçmeyi hayal ettim. Burada önemli bir nokta var. Bunu son sınıfta yapmamak lazım. Çünkü ortalamalar çok önemli. Not ortalamamızı yüksek tutmamız lazım. Ayrıca akademisyenlerle iletişimin iyi olması gerek. Yabancı dil öğrenmek çok önemli. Yapabildikleri kadar yurt dışı tecrübesi yaşasınlar. ALES sınavında çok okumanın özellikle klasikleri okumanın faydasını göreceklerdir.” dedi.

Yüksek lisans konusuna da değinen İris, “Yüksel lisans kazanılmaz, siz kabul edilirsiniz. İki aşamadan oluşuyor. Puanınızı aldınız, bu puanın bir ortalaması alındı. Bu puanınızın ortalamasının sadece yüzde 70’i alınıyor. Geri kalan yüzde 30’u mülakatta belirleniyor. Mülakatta iki türlü yapabilirler. Yazılı, artı sözlü veya sadece sözlü. Mülakatta üç değerli profesör olur ve çok bilgili kişilerdir. Biz aslında oraya bilgimizi onlara aktarmaya gitmiyoruz. Onların bekledikleri şey ‘sen neden lisansüstü istiyorsun’ sorusunun yanıtını bulabilmektir. Senin gerçekten akademisyen olmak istediğini anladıklarında ise o mülakat gerçekten çok güzel geçiyor.” diye konuştu

Mesut İris son olarak gazeteciliğe dair değerlendirmede bulunarak, “Gazetecilikte bir dönüşüm yaşanıyor, bizler de bu dönüşümü anlatıyoruz ve bu dönüşüme sahip çıkıyoruz. Bilmemiz gereken bir şey var internetin hayatımıza girmesiyle toplum çok dönüşüme uğradı ve farklı bir yöne gitti. Gazetecilik sektörü dijital dönüşümü iyi yönetemedi. Bu dönüşü iyi sağlayabilseydik hiçbir sıkıntımız olmazdı. Yabancı basından örnek verecek olursak Amerika’da bu geçişi çok iyi başardılar. Abonelik sitemiyle birlikte, iyi bir içerik ürettiler ve okuyucularına ulaştılar.” ifadelerini kullandı.