Epsilon Yayınevinden yayınlanan Lucy Crehan’ın kaleme aldığı ve dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip beş ülkenin bu başarıyı yakalamasındaki faktörleri anlatan “Dahiler Ülkesi” kitabının çevirisini yapan Yeşim Öksüzoğlu, Akademik Bakış Programında Doç.Dr. Michael Kuyucu’nun konuğu oldu. Yeşim Öksüzoğlu , Akademik Bakış programında Lucy Crehan’ın bu kitabı yazarken neleri anlatmak istediğini ve hangi beş ülkeyi model olarak sunduğunu anlatt. İşte Yeşim Öksüzoğlu’nun Akademik Bakış’a “Dahiler Kitabı” ile ilgili açıklamalarının satır başları.

Beş Ülkenin Eğitim Sistemi Anlatılıyor

“Dahiler Ülkesi” kitabı dünyanın en ünlü 5 eğitim sistemi olarak nitelendirdiği ülkelerde eğitimin nasıl görüldüğü ve neden bu kadar başarılı olduklarına dair bazı ipuçları bulmaya çalışmış. Bu ülkelerin tarihleri, kültürlerinin unsurları, farklı yeteneklere göre farklı yeteneklere sahip çocukları eğitme zorluğuyla nasıl başa çıktıkları, hükumetlerin öğretimi çekici hale getirmesinin çeşitli yolları veya velilerin tarzları ve tutumlarının çocukların eğitimlerine nasıl bir sonuç verdiğine yönelik bazı bilgiler mevcut. Ayrıca psikolojik yaklaşımların da bunun başarısı üzerine açıklama yaptığını ileri sürüyor.

Finlandiya Ön Planda

Kitapta beş ülke seçmiş yazar Lucy Crehab. Bunları seçme nedenlerini açıklıyor aslında. Finlandiya’yı hepimiz biliyoruz, zaten eğitim denildiğinde akla gelen ilk ülke. Bu yüzden özellikle ön plana çıkarılmış ve çok detaylı yer vermiş. Özellikle Finlandiya’da şöyle bir durum var, eski eğitim sistemlerinden ders çıkartmış gibi görünüyorlar kitapta. Eski eğitim sistemi de var ve değişiklikler kesinlikle çok dikkat çekici. Finlandiya özellikle bu nedenle ön plana çıkmış diye düşündüm. Kitapta Finlandiya eğitim modeli ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Singapur En Sürpriz Ülke

Japonya’yı büyük bir devlet olması nedeniyle seçtiğini ileri sürüyor ki başarılı sonuçlar almış. Kitapta 3 tane uzak doğu ülkesi var Çin, Singapur ve Japonya. Bunlar kısada çok başarılı olan ülkeler. Ben burada en çok Singapur da etkilenmiştim çeviriyi yaparken. Singapur Çin’den ayrıldıktan sonra iyi bir ekonomik durumu olmadığı için ilerlemesi zor olmuştu. Oradaki başbakanlarının bir sözü var ‘benim elimde insan var sadece insanları eğiterek bir noktaya gelebilirim’ şeklinde. Bu yüzden eğitim sisteminde atılım yapmışlar. Kanada aslında kısada çok başarılı değil. Diğer saydığımız 4 ülke gibi çok ilerde değil ama Kanada’nın kültürel ve ekonomik açıdan çok çeşitli bir yapıya sahip olmasına rağmen başarılı sonuçlar alması dikkatini çekmiş yazarın ve o yüzden Kanada’yı da yerinde incelemiş.

İnsanı Boyutlar Eğitimi Etkileyebiliyor

Epsilon yayınevi bana bu kitabı ilk önerdiğinde ve ben kitabı incelediğimde açıkçası ilgimi çeken başlıca özelliklerden biri bu beş ülkeni seçimiydi. Yıllardır Finlandiya’da sürekli eğitim konusu anlatılıyor ve eğitim konusunda akla gelen ilk ülke. Ama şöyle bir durum var bence başarılı bir örnek her yerde aynı sonucu veremeyebiliyor. Daha önce de belirttiğim gibi insani boyutlar eğitimi fazlasıyla etkiliyor. Ancak bu kitapta beş farklı ülke ayrıntılı bir şekilde inceleniyor. Olumlu ya da olumsuz etkileyebilecek uygulamalar bence daha doğru saptanabiliyor diye düşünüyorum. Üstelik Lucy Crehan’ın öğretmen olmasının da bakış açısını daha etkili kılacağını düşünerek kitabı ben bir an önce okumak istedim. Hatta bazı yerlerde kendimi kaptırıp çeviri yaptığımı bile unuttum diyebilirim. Benim için gerçekten ilgi çekiciydi. Umarım ben de çevirirken bu ilgiyi okuyuculara yansıtabilmişimdir.

Program Podcast Kaydı: